Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Jaroslav Foldyna. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Jaroslav Foldyna. Komentář Petra Holce

Nový místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna promluvil. Tedy, téměř. Bývalý děčínský boxer a lodní kormidelník nikdy nebyl mužem velkých slov, to spíš úderů. V bizarním videu, jímž reaguje na svou politicky méně korektní účast na akci Nočních vlků, ale trumfuje i sám sebe. Takhle nějak mluví Rocky ve 14. díle, kde je mu 105 let a právě ho potřetí poslal na zem nějaký obr. A chudák Rocky leží v ringu, myslí na steak a svou Adrianu…

„Já jsem ten špatný, že jsem se postavil na stranu tradice a historie. Za co bych se já měl omlouvat? Za to, že jsem vlastenec?” ptá se naštvaně Foldyna sám sebe v reakci na slova šéfa ČSSD Jana Hamáčka. Podle něj totiž své slovní i tělesné strkanice na akci ruských nacionalistických motorkářů podporovaných dlouho ruským prezidentem Vladimrem Putinem trochu přehnal a měl by se omluvit, protože ČSSD není žádná SPD.

Foldyna to tak možná ani nemyslel, je spíš politikem kouzla nechtěného. Po jeho videu je ale jakákoli omluva za Noční vlky úplně zbytečná, protože ve srovnání s ním jsou i ruští vlci v podstatě skautská jízda bukolickým údolím nevinnosti. Těžko říct, kdo místopředsedovi ČSSD jeho zpocený a uhekaný boxerský bizár poradil, každopádně je to ale fantastický triumf. Triumf hlouposti, pochopitelně.  

Zpocený poslanec ČSSD, oblečený v těsném triku, s bandážemi na rukou a s pěkným severočeským řetězem na krku, v něm sedí v tělocvičně a zadýchaně filozofuje. „A kdo říká, že jsem kontroverzní? Že jsem vlastenec? Aha! Česká televize! Ti novináři, co za prachy lžou,“ bojuje Foldyna se slovy. A to hlavně s těmi obtížnějšími jako „kontroverzní“ nebo „haknkrajc“, na který taky dojde. Jestli mu tohle někdo píše, jako píše „Večerníček“ velká slova Okamurovi, měl by mít na paměti aspoň to, že musí Foldynu držet dál od složitějších slov. Nejdou mu k tváři ani z pusy.         

„A co vy? Vy se tady schováváte a jste posraný z nějakejch neziskovek, který si tady na něco hrajou, nějakejch emigrantů z Ruska,” říká taky ve videu Foldyna. Samozřejmě nic proti památce ruských padlých vojáků, které Noční vlci přijeli do Prahy uctít. Problém je, že tohle je jen hezká oficiální nálepka jejich spanilých cest bývalým sovětským prostorem nazvaných příznačně „Cesta vítězství“.

Noční vlci ve skutečnosti propagují ruský rozpínavý nacionalismus, který poslední dobou na Ukrajině, Krymu, v Gruzii či Moldavsku pěstuje i Putin, když už se mu moc nedaří pěstovat moderní Rusko. Nakonec právě my Češi s tím máme nadmíru osobní zkušenost. Stejně jako nyní Rusko osvobozuje od vlastní suverenity nejen Ukrajinu, osvobodilo od ní tanky v roce 1968 i tehdejší Československo. Rusové prostě vždy osvobozují dvakrát, řekněme.

A Noční vlci nejsou žádní Hell´s Angels, s nimiž bývá i legrace, když zrovna nepřijedou do vašeho města. Ruští motorkáři totiž rádi vzývají i pravoslaví a Stalina, což je stejný vrah jako Hitler. Jen měl vždy lepší smysl pro PR a nikdy neplynoval lidi. Jen je mučil, věšel a střílel, což se u psychopatických diktátorů považuje za normální. Díky Stalinovi jsme si taky užili 40 let komunismu.

Ale zpět k Foldynovi. ČSSD ho vždy trpěla, protože jí na severu zajišťuje volební hlasy, nikdy ho ale pro jistotu nepustila moc dopředu. I v Lidovém domě tušili, že ve vzduchu pořád visí nejen toxické video. Foldyna má pravoslaví i východní sklony v krvi, jenže Česko se posledních třicet let snaží jít opačným směrem - přinejmenším oficiálně. Strana proto „Jardu“ uplácela jen krajskými funkcemi a do televize ho pouštěla spíš jen v podvečer, když se nikdo nedívá.

Zoufalství ale plodí zoufalství a právě povolební zoufalství ČSSD udělalo z Foldyny místopředsedu. Není v tom určitě sám, talent na slušný bizár má i Roman Onderka, další nový místopředseda. Foldynu ale určitě netrumfne. Ten se teď navíc evidentně nadchl sám sebou a šlápl do toho. Proč ne, jeho video určitě aspiruje na menší virál. Jen už to není starý dobrý Foldyna, jehož světovým obzorem byl Děčín.

„Nový“ Foldyna se snaží profesionalizovat a amatérsky přitom vykrádá Andreje Babiše. Jenže Babišův tým ví, že v politice ze všeho nejvíc funguje autenticita. Babiš proto mluví jako Babiš. A i Tomio Okamura, jímž se Foldyna taky očividně inspiruje, taky proto mluví jako Okamura, i když pokaždé klidně popře i sám sebe. Foldyna teď zkouší mluvit jako Babiš a Okamura dohromady a logicky je jen autenticky trapný.

Nebo nějaký hybridní, ne? I když Foldyna v závěru videa říká, že není žádný „zaprodanec“, co dělá hybridní politiku. Docela by mě zajímalo, co to je ta hybridní politika. Anebo „přeliberalizovaný neomarxismus“, další Foldynova perla. Ale snad se to dozvíme v nějakém dalším videu. V tom prvním totiž Foldyna vypadá, že nám toho nestihl ještě tolik říct! Takže čau do Děčína, jak teď říká Jarda.    

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744