Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Miloš Zeman a spol. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Miloš Zeman a spol. Komentář Petra Holce

Byl to v červnu na Pražském hradě tak originální happening, že mluvčí Jiří Ovčáček nemohl novinářům ani říct, proč je vlastně zve. Jeho neobvyklé mlčení a potutelný výraz ve tváři ale naznačovaly, že to bude něco fakt velkého. A taky bylo: prezident Miloš Zeman se prostě rozhodl utnout méně důstojný „čas spodního prádla v politice“ a před zraky milovaných novinářů nechal spálit rudé trenky, jaké mu na střechu pověsili kluci ze Ztohoven.

„Abych tento názor dokumentoval, rozhodl jsem se, že červené trenýrky, které jsme za jednu korunu odkoupili od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme a uděláme happening, který na Pražském hradě už dávno nebyl,“ řekl tehdy Zeman obklopený obvyklými podezřelými. Ve vzduchu málem visel další bonmot. Rudé trenky v ruce dokonce u ohniště hezky dětsky rozesmály i Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, jenž se normálně moc nesměje. Spíš hraje zlého muže vzadu.

Teď přišel za hradní „čarodějnice“ účet od České inspekce životního prostředí, jež za prezidentskou akci udělila napomenutí. Na inspekci se totiž hned den po spálení trenek obrátil anonym s podezřením, že mohl být porušen zákon o ochraně ovzduší, což tak nějak k Zemanovu prezidentování sedí i obecně: ovzduší v Česku je otrávené od jeho nástupu na Hrad. Ale zpět k zákonu: podle něj lze na otevřeném ohništi pálit jen suché rostlinné materiály, co nejsou chemicky znečištěné. A to prý rudé trenky byly.

Ano, Zeman měl výjimečně pravdu, když řekl, že podobný happening na Pražském hradě dlouho nebyl. Svého druhu happening se tu sice koná od roku 2013, kdy sem Zeman usedl coby prezident, veřejné pálení rudých trenek v hradních zahradách ale přece jen trumfuje. Spodní prádlo tu v raných 90. letech nepálili ani disidenti od Václava Havla, kteří o zahradních happeninzích věděli své. Fotkami či videem, jak upřímně šťastný a v doprovodu své kompletní suity stojí nad hořícími špinavými trenkami, se může pochlubit jen málokterý prezident.

1080p 720p 360p
Miloš Zeman pálí na Hradě červené trenýrky (zkrácená verze)

Celou akci taky podle všeho nevymyslel Zeman, ale spíš Ovčáček. Právě jeho méně sofistikovanou snaživostí to totiž páchne nejvíc. Prezident sice sem tam usne na summitu, pořád ale úplně neztratil svůj vytříbený cynický cit pro to, aby se jeho vlastní výroky či akce neobracely proti němu. Když mu teď například Romové kvůli jeho výrokům posílají fotky, jak i oni pracují a neberou jen sociální dávky, moc dobře ví, v jak rasistické vtipy i masovou podporu prezidenta je hned otočí lidská kreativita na sociálních sítích. A tak si Zeman ještě přisadí a vypálí od boku statistiku, skrze kterou rovnou všechny Romy – i ty z fotografií – umístí do vyloučených lokalit a práci „uzná“ desetině z nich.

Rudé trenky se teď ale Zemanovi znovu vrátily jak potupný bumerang. Provokovat a porušovat předpisy i zákon mají samozřejmě „v popisu práce“ členové ze Ztohoven, je to jejich konceptuální metoda; od prezidenta ale pořád čekáme, že bude ctít aspoň obyčejné předpisy a zákony, když už mívá problémy s Ústavou. Takže když chce na Hradě pálit trenky, tak aspoň čisté. A klidně i konopné, které by ovzduší jistě provoněly dobrou náladou.

Zemanovi se rudé trenky vůbec nedaří sprovodit ze světa. Naopak: znesvěcují ho tím víc, čím víc se jich snaží navždy zbavit. Jako když si škrábete štípnutí od komárů. Právě díky hradní hysterii začaly žít vlastním globálním životem, když časem zavlály v galerii v Londýně nebo až v Himálaji. Česká inspekce životního prostředí neřekla, komu konkrétně své napomenutí dává. Doufejme jen, že to na Hradě nakonec nehodí na nebohé hasiče, jimž dal pokyn k pálení Mynář. Jde totiž o trenky a znáte ten zákon padajícího…

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1