Zoufalec týdne: Miloš Zeman a spol. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: Miloš Zeman a spol. Komentář Petra Holce

Byl to v červnu na Pražském hradě tak originální happening, že mluvčí Jiří Ovčáček nemohl novinářům ani říct, proč je vlastně zve. Jeho neobvyklé mlčení a potutelný výraz ve tváři ale naznačovaly, že to bude něco fakt velkého. A taky bylo: prezident Miloš Zeman se prostě rozhodl utnout méně důstojný „čas spodního prádla v politice“ a před zraky milovaných novinářů nechal spálit rudé trenky, jaké mu na střechu pověsili kluci ze Ztohoven.

„Abych tento názor dokumentoval, rozhodl jsem se, že červené trenýrky, které jsme za jednu korunu odkoupili od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme a uděláme happening, který na Pražském hradě už dávno nebyl,“ řekl tehdy Zeman obklopený obvyklými podezřelými. Ve vzduchu málem visel další bonmot. Rudé trenky v ruce dokonce u ohniště hezky dětsky rozesmály i Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, jenž se normálně moc nesměje. Spíš hraje zlého muže vzadu.

Teď přišel za hradní „čarodějnice“ účet od České inspekce životního prostředí, jež za prezidentskou akci udělila napomenutí. Na inspekci se totiž hned den po spálení trenek obrátil anonym s podezřením, že mohl být porušen zákon o ochraně ovzduší, což tak nějak k Zemanovu prezidentování sedí i obecně: ovzduší v Česku je otrávené od jeho nástupu na Hrad. Ale zpět k zákonu: podle něj lze na otevřeném ohništi pálit jen suché rostlinné materiály, co nejsou chemicky znečištěné. A to prý rudé trenky byly.

Ano, Zeman měl výjimečně pravdu, když řekl, že podobný happening na Pražském hradě dlouho nebyl. Svého druhu happening se tu sice koná od roku 2013, kdy sem Zeman usedl coby prezident, veřejné pálení rudých trenek v hradních zahradách ale přece jen trumfuje. Spodní prádlo tu v raných 90. letech nepálili ani disidenti od Václava Havla, kteří o zahradních happeninzích věděli své. Fotkami či videem, jak upřímně šťastný a v doprovodu své kompletní suity stojí nad hořícími špinavými trenkami, se může pochlubit jen málokterý prezident.

Miloš Zeman pálí na Hradě červené trenýrky (zkrácená verze) autor: ČTK, blesk.cz

Celou akci taky podle všeho nevymyslel Zeman, ale spíš Ovčáček. Právě jeho méně sofistikovanou snaživostí to totiž páchne nejvíc. Prezident sice sem tam usne na summitu, pořád ale úplně neztratil svůj vytříbený cynický cit pro to, aby se jeho vlastní výroky či akce neobracely proti němu. Když mu teď například Romové kvůli jeho výrokům posílají fotky, jak i oni pracují a neberou jen sociální dávky, moc dobře ví, v jak rasistické vtipy i masovou podporu prezidenta je hned otočí lidská kreativita na sociálních sítích. A tak si Zeman ještě přisadí a vypálí od boku statistiku, skrze kterou rovnou všechny Romy – i ty z fotografií – umístí do vyloučených lokalit a práci „uzná“ desetině z nich.

Rudé trenky se teď ale Zemanovi znovu vrátily jak potupný bumerang. Provokovat a porušovat předpisy i zákon mají samozřejmě „v popisu práce“ členové ze Ztohoven, je to jejich konceptuální metoda; od prezidenta ale pořád čekáme, že bude ctít aspoň obyčejné předpisy a zákony, když už mívá problémy s Ústavou. Takže když chce na Hradě pálit trenky, tak aspoň čisté. A klidně i konopné, které by ovzduší jistě provoněly dobrou náladou.

Zemanovi se rudé trenky vůbec nedaří sprovodit ze světa. Naopak: znesvěcují ho tím víc, čím víc se jich snaží navždy zbavit. Jako když si škrábete štípnutí od komárů. Právě díky hradní hysterii začaly žít vlastním globálním životem, když časem zavlály v galerii v Londýně nebo až v Himálaji. Česká inspekce životního prostředí neřekla, komu konkrétně své napomenutí dává. Doufejme jen, že to na Hradě nakonec nehodí na nebohé hasiče, jimž dal pokyn k pálení Mynář. Jde totiž o trenky a znáte ten zákon padajícího…

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud