Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zoufalec týdne: Pavel Svoboda. Komentář Petra Holce

Zoufalec týdne: Pavel Svoboda. Komentář Petra Holce

Europoslanec KDU-ČSL Pavel Svoboda nepatří mezi politiky, kteří jsou každý den na očích. Jinou pověst má samozřejmě mezi kolegy, kteří žijí ve vlastním kosmu a jimž dělá předsedu právního výboru europarlamentu. Teď ale Svobodu i doma proslavila směrnice EU upravující zásadním způsobem autorská práva.

Autorská práva kdysi proslavila hudebního textaře a bývalého novináře Michala Horáčka, toho ovšem naopak: nedávný kandidát na prezidenta a autor článku Osa Nostra se před lety bil za práva autorů proti mocné asociaci kasírující ostatní za jejich práci. Svoboda se teď v Bruselu bije spíš za práva velkých amerických gigantů jako Facebook nebo Google a jejich monopolu na úkor tradičních médií, které tyto firmy všude ve světě ničí.

Spolu s další stovkou svých parlamentních kolegů lidovecký europoslanec zaprvé podepsal otevřený dopis, který se snaží zvrátit porážku technologických obrů v europarlamentu; a zadruhé taky ve svém výboru původně hlasoval proti článku 11, tedy zavádění licence pro webové prohlížeče a platformy na používání obsahu jiných médií. Svoboda tím dokonce překvapil i vlastní lidovce.

KDU-ČSL jak známo hrdě hájí tradiční hodnoty. A teď se její europoslanec najednou v podstatě stane pirátem. Právě Piráti totiž hájí tradiční pirátskou myšlenku, že je všechno všech, když si to prostě uloupíte. A to včetně článků z různých médií, která za ně samozřejmě musejí platit jejich autorům. A tento obsah mediálních domů právě firmy jako Facebook nebo Google svévolně používají k vlastním ziskům. Co ale taky chcete od Pirátů? Mnozí je považovali za IT experty, nakonec jsme ale zjistili, že to tak horké není a že si někteří doma počítačem hlavně topí.

Právě článek 11 zmíněné směrnice má zajistit, aby za používání cizího obsahu platily i výše zmínění giganti, protože v nepirátském světě není nic zadarmo. Není to nijak kacířská myšlenka: jinými slovy v podstatě jen říká, že když si koupíte auto, tak ho s vámi taky svévolně a bezplatně nemá používat i soused, protože pak jde o obyčejnou krádež. A vlastně jde o velmi tradiční a lidoveckou hodnotu, ostatně právě lidovci kdysi razili sympatický slogan „třikrát a dost“. Proč teď Svoboda najednou bojuje za ty, kteří svůj byznys staví na přivlastňování si cizí práce, to je mezi nebem a zemí.

A zvlášť, když praxe i čísla ukazují, jak tyto velké firmy kromě maximalizace vlastního zisku neuznávají vůbec nic. Až polovina čtenářů se na prohlížečích spokojí jen s titulkem článků převzatých (v tomto případě zbytečně slušné slovo) z jiných médií. Weboví giganti ale přitom inkasují zhruba 60 procent příjmů z digitální reklamy, i když nevyrábí téměř žádný vlastní obsah a často v příslušných zemích ani neplatí daně. I proto poslední dobou krachují nebo omezují činnost mnohá tradiční média, zatímco na sociálních sítích kvetou „fake news“.

Svoboda ale není mediální hvězdou poprvé. Nedávno řekl, že „ustát velkou migrační vlnu z hlediska ekonomického bude hračka, Evropa je silná a bohatá“. A ještě přidal, že Česko nemělo bojovat proti migračním kvótám. „Víme, že kvóty nejsou ideální řešení, ale nikdo nic jiného a lepšího nevymyslel,“ řekl taky. Ano, Německo určitě má na to, aby do smrti velkoryse platilo život více než milionu běženců, kteří do něj v letech 2015-16 přišli. To je ovšem řešení á la Brusel: zavři oči a prostě na problém naházej cizí peníze.

V Bruselu se politikům snadno přihodí, že nevidí za Brusel. Prostě si najednou vystačí sami se sebou. I Svoboda si ale možná všiml, že migrace nyní štěpí nejen německou vládu, ale i celou EU. A že i pro Německo jsou nakonec nesmyslné kvóty mrtvé, protože by nakonec stejně většinu běženců přivedly zpátky do Německa. Jezdí tam prý v lepších autech než my, psali na Googlu.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232