Zoufalec týdne: TOP 09. Komentář Petra Holce | info.cz

Články odjinud

Zoufalec týdne: TOP 09. Komentář Petra Holce

TOP 09 to tenhle týden schytala hned třikrát. Nejdřív ji ze sněmovny „vyvedl“ volební model agentury Kantar CZ dělaný pro Českou televizi, po něm volný pád ještě stvrdila čísla CVVM ohledně oblíbenosti konkrétních politiků a nakonec vše podtrhl výzkum STEM. Tedy: zatímco Kantar CZ a STEM naznačily, že TOP 09 by se teď do sněmovny nedostala, data CVVM zase ukázala, že  nejvíc u lidí v poslední době propadl právě šéf strany Jiří Pospíšil.

Jeho nepopularitu mimochodem jen těsně následuje první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Zabít několika ranami jedinou mouchu… Byť v rámci objektivity se sluší menší korekce: Pospíšila, jemuž se důvěra lidí od září propadla o plných osm procentních bodů, s devíti procenty trumfuje bývalý první místopředseda ČSSD Jiří Zimola, který nedávno demonstrativně zacinkal klíči od Lidového domu, aby si pro ně znovu přišel na březnový sjezd uvadající strany.

I tak: „úspěch“ jistě je i druhý nejhorší výsledek. A zvlášť, když v průzkumech coby nejméně populární politik opakovaně diktuje Miroslav Kalousek, zakladatel strany a Pospíšilův předchůdce. Těžko proto nyní říct, jestli TOP 09 táhne dolů své hlavní tváře, nebo jestli naopak velké trio táhne dolů ji, jak se v politice různě stává; můžete mít polomrtvou stranu s relativně populárním lídrem, ale taky existují vítězné partaje se šéfy, co děsí.

TOP 09 v tom má nicméně jasno: celý rok od loňských sněmovních voleb ji průzkumy opakovaně nechávají teoreticky mimo sněmovnu, což svou vlastní nepopularitou u voličů stvrzují i její lídři. V kómatu je strana i její lídři. Přitom je to ironie. Ještě v roce 2013 Pospíšil hitparádu popularity vedl a právě to byl i důvod, proč bývalý „korunní princ“ ODS, což je vždycky záludné, už jen rok na to vedl TOP 09 do eurovoleb a v nich slušně uspěl.

A současně to není vůbec dlouho, co v médiích vycházely články o tom, jak právě Pospíšil našel recept na politickou popularitu. A v cestě mu tehdy nestála ani vlastní strana: lidé prostě volili jeho, ne stranu, protože právě jemu věřili víc. Je snad jediným politikem, proti jehož odvolání z funkce ministra ještě relativně nedávno upřímně demonstrovali lidé. Od té doby vidíme už jen řízené „spontánní“ akce plné aktivistů-manažerů.

Ve stejný efekt samozřejmě doufali i v TOP 09, když si Pospíšila ze zoufalství zvolili do čela. A to dokonce navzdory tomu, že mu před tím zkušeně podrážel nohy Kalousek, jenž do té doby stranu vedl jako vlastní firmu – jestli tohle politické krédo odněkud náhodou neznáte. Právě „mladá“ TOP 09 plná „starých“ lidovců totiž stála na osobní popularitě svého lídra jako málokterá jiná strana; volební raketu se sociálně nejbrutálnějším programem z ní udělal její první šéf Karel Schwarzenberg, jenž vše horší přikryl svou vlídnou knížecí tváří.

Tomu je ale dávno konec. A stejně tak i partajnímu programu, který by se aspoň trochu trefil do politickospolečenského šumu. Premiér a šéf ANO Andrej Babiš – momentálně kompletní a jediný program TOP 09 – sice silně rozděluje společnost, jeho negativní vnímání u nemalé části voličů se ale určitě pozitivně nepřelévá do volebních výsledků strany ani personální oblíbenosti jejích lídrů. Spíš naopak: čím víc TOP 09 bojuje proti Babišovi, tím víc bojuje proti sobě. A posiluje ODS a Piráty, jimž volební výsledky i osobní popularita lídrů rostou.

Těžko říct, proč si toho už nevšimli i v TOP 09. Na antibabišismus vsadili už před nějakým časem a jeho celkem snadný audit by teď vedení strany i jejím marketérům – jestli ještě nějaké má – mohl napovědět, že v téhle podobě prostě nefunguje. TOP 09 ráda mluví o trhu, zůstaňme proto u něj: Podobnou firemní strategii obvykle následuje krach.

A zvlášť když šéf firmy pořád mluví jako Pospíšil. Ten nedávno řekl, že je TOP 09 „stabilizovaná“, přestože v letošních komunálních a senátních volbách sklidila největší fiasko své existence. Dobrý postřeh! Možná ale TOP 09 znovu předběhla dobu jako kdysi s programem osobní zodpovědnosti lidí za své vlastní životy a za onu stabilizaci považuje svůj konec. Ano, všechno je jednou poprvé.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud