Klíč k úspěšnému investování? Pravidelnost a dlouhodobost, radí odborníci

Info.cz

06. 11. 2018 • 09:00

České domácnosti stále investují méně peněz, než by mohly a než by měly. Tvrdí, že jim na investice nezbývají peníze. Podle posledních dat se však Čechům na bankovních účtech „válí“ přes bilion korun, z této sumy tak jen ukusuje inflace.

Že lidem na investice nezbývají peníze, je podle odborníků spíše výmluva, stejně jako tvrzení, že investice jsou jen pro bohaté. Nedávný průzkum ukázal, že šest ze sedmi Čechů si může bez problémů dovolit pravidelně měsíčně investovat alespoň pět set korun, a za takovou částku už lze začít s investicemi třeba do podílových fondů.

HLAVNĚ ZAČÍT

Je však třeba především začít. „Polovinu úspěchu vidím v tom, že člověk vůbec začne část prostředků ze svého příjmu odkládat stranou. Jakmile nastaví trvalý příkaz a vydrží alespoň tři měsíce, tak v tom velice pravděpodobně bude pokračovat,“ vysvětluje pro INFO.CZ finanční poradce Vladimír Weiss.

Podle Weisse je klíčem k úspěchu při investování pravidelnost, dlouhodobost a vhodně zvolená strategie. Naráží tím na další z obav Čechů, kteří tvrdí, že investicím nerozumí. Jenže k tomu, abyste mohli začít investovat, není třeba si zařídit předplatné Financial Times a neustále sledovat vývoj na světových trzích. Od toho jsou zde experti, kterým své peníze svěříte. Pokud chcete, tak na vás zbyde jen ukázat si na míru rizika, které dovolíte bankéři s vašimi penězi podstoupit. U investic pak platí jednoduchá úměra – čím menší riziko, tím nižší výnosy. Pokud tak zvolíte třeba investici do konzervativního podílového fondu, šance, že se „spálíte“, je velmi malá.

Infografika: inovace v bankovnictví

Jistě, i taková investice může krátkodobě kolísat a klesat – na což klienta upozorní každá odpovědná banka a obchodník. Právě proto však experti radí investovat prostředky dlouhodobě. Z dlouhodobé perspektivy jsou totiž takové dočasné výkyvy nepodstatné. Navíc pokud své peníze ponecháte na běžném účtu, přijdete o jejich část vlivem inflace zcela určitě.

OSMÝ DIV SVĚTA

Odborníci se shodují, že vhodný investiční horizont je deset let a víc. Právě tak se totiž může projevit takzvané složené úročení – princip, který údajně Albert Einstein nazval osmým divem světa. Jde o to, že v průběhu investice získáváme úrok nejen z původního vkladu, ale i úroky z připsaných úroků.

To vyvrací snad poslední argument lidí, kteří se stále ostýchají s investicemi začít: totiž že při malých investovaných částkách se investovat vlastně ani nevyplatí. Úroky u složeného úročení totiž rostou exponenciálně a proto čím delší je doba investice, tím významnější je i její výnos. I z relativně malého kapitálu se tak při dlouhodobém a pravidelném investování podaří získat významnou částku, která klidně může při investici několika stovek měsíčně dosáhnout i statisíců korun.

SDÍLET