Potřebujete si půjčit? Řekneme vám, jak to udělat chytře

Prezentace klienta

Půjčit si peníze je v současné době mimořádně jednoduché, tedy pokud nejste vedeni v registru neplatičů. Například Komerční banka nabízí svým klientům úvěry, které lze jednoduše získat on-line několika kliky v počítači nebo mobilním telefonu. Ale před tím, než si půjčku vezmete, dobře si přečtěte naše rady.

Dobře zvažte, na co si půjčujete

Vzít si půjčku je svobodné rozhodnutí každého, ale je dobré předem zvážit, na co půjčku chcete. Každý z nás má jiné potřeby a je v jiné životní situaci. Obecně ale platí, že smysluplná je v každém případě půjčka na vlastní bydlení, ať už se rozhodnete stavět, koupit byt nebo dům či rekonstruovat. Je však i mnoho jiných věcí, které nám udělají radost, nebo zjednoduší život, a zrovna si je nemůžeme dopřát. I v takovém případě je vhodné si půjčit. Vždy je ale potřeba si uvědomit, že je dobré, aby daná věc, kterou si za úvěr pořídím, měla větší trvanlivost než samotná půjčka. 

Co rozhodně nikdy nedělejte – neberte si půjčku proto, abyste splatili jinou půjčku. Tím si dláždíte cestu do finančního pekla.

Někdy je lepší jít raději do banky než si půjčovat v rodině

Nejsnazším řešením se na první pohled zdá možnost oslovit s žádostí o půjčku všechny v příbuzenstvu. V tomto případě totiž nebudete s největší pravděpodobností platit žádný úrok. Dobře ale zvažte, zda jsou vaše rodinné vztahy natolik silné, že unesou případnou krizovou situaci, kdy bude chtít příbuzný vrátit peníze třeba dřív a vy nebudete schopni z různých důvodů svůj duh splatit předem. Taková situace pokazila vztahy v nejedné rodině. 

Další variantou v pořadí je banka. Například v Komerční bance s vámi proberou všechny možnosti, pomohou vám nastavit splátku, aby vás nezatěžovala, a nastaví s vámi podmínky, abyste od začátku do konce věděli, kolik splácíte. Poskytnou vám kompletní informace o tom, jaká je úroková sazba, zda platíte nějaké další poplatky, kolik bude činit měsíční splátka a kolik nakonec zaplatíte navíc. Zkušení poradci tu pro vás budou po celou dobu splácení úvěru a ochotně vám kdykoliv poradí. 

Dejte ruce pryč od různých inzerátů nebo podezřelých nabídek na výhodné půjčky od neznámých firem, které inzerují například to, že poskytnou úvěr nezaměstnaným nebo maminkám na mateřské apod. Řada lidí se nechala nachytat na vysoké úroky a sankční podmínky. V nejednom případě přišli dokonce i o střechu nad hlavou.

Sledujte též RPSN 

Ať už jde o úvěr na bydlení nebo spotřebitelský úvěr, není rozhodujícím ukazatelem jen samotná úroková sazba, ale důležitější je roční procentní sazba nákladů (RPSN). Konečná splátka úvěru se totiž neskládá jen ze splátky jistiny (o tuto splacenou částku se postupně snižuje váš dluh) a úroků, ale i další náklady, jako jsou například poplatky za sjednání úvěru, správu a vedení úvěrového účtu nebo převod finančních prostředků. Nenechte se tedy nalákat inzeráty na nízkou úrokovou sazbu. Vždy si zjišťujte, jaká je RPSN. 

Rozhodně se vyplatí pojistit

Nikdy nevíte, co se může stát. Propuštění z práce, úraz, vážná nemoc nebo dokonce úmrtí – s tím vším je bohužel potřeba počítat. Za pojištění zaplatíte navíc jen malou částku, ale v případě nečekaného výpadku příjmu máte jistotu, že splácení úvěru vaši rodinu finančně nezruinuje nebo dokonce nevtáhne do exekutorského řízení.

V případě jakýchkoli dotazů k půjčkám se můžete obrátit na bezplatnou infolinku 800 521 521 nebo jakoukoli pobočku Komerční banky.

sinfin.digital