Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

ČERNÁ HISTORIE

Komunisté pohodili Štěrbovou do hromadného hrobu. O její smrti řekli dceři až po letech

Aneta Černá

06. 07. 2019 • 08:00

Marie Štěrbová se rozhodla uprchnout z Československa. Komunisté ji zabavili restauraci, vystěhovali ji i s 19letou dcerou Vlastou z hezkého bytu do vlhké garsonky bez topení a záchodu a kvůli jejímu členství v Československé straně národně socialistické ji sledovala Státní bezpečnost. Sympatizovala s myšlenkami Milady Horákové a i přes neustálý dohled se jí podařilo zapojit do odboje. Při přecházení hranic ale padla do léčky StB. Komunisté ji ve vazbě utýrali a její tělo pohodili do hromadného hrobu v Ďáblicích... Příběh Marie Šterbové, která se stala obětí akce Kámen, je tématem dalšího dílu podcastu Černá historie, který na INFO.CZ připravuje Aneta Černá. Nový díl vychází každý lichý týden v sobotu ráno.

Marie Šterbová patří mezi několik desítek politických vězňů, jejichž ostatky komunisté zahrabali do hromadného hrobu na hřbitově v Ďáblicích. Běžnou praxí bylo, že pozůstalým buď ani neoznámili, že jejich blízký při věznění zemřel, nebo jim nesdělili, co se stalo s jeho ostatky. 

Někteří jako například právě dcera Marie Štěrbové Vlasta nebo dcera Zdeny Mašínové starší ale vypátrali, že jejich blízcí skončili právě v jámě v Ďáblicích. Hromadný hrob byl ale pečlivě hlídán, a proto na místo, kam se kromě těl nepohodlných vozil i odpad z celého hřbitova, nebylo možné umístit náhrobní kámen či tam nosit beze strachu květiny a svíčky.

Komunismus v Československu

Jak vzpomíná i vnuk Marie Šterbové Zdeněk Klíma: „Jako malý kluk jsem tam s maminkou často chodil. Bylo to ve velice zpustošeném stavu, doslova smetiště. Vzpomínám si, že jsme tam z větviček udělali babičce takový malý křížek, protože jsme se báli tam přinést nějaký věneček nebo kytku. A vždycky jsme radši utíkali rychle pryč, aby nás tam někdo nechytnul a nevyptával se, co tam děláme.“

Podobné vzpomínky má i Zdena Mašínová, jejíž matku, která zemřela ve vězení na Pankráci v červnu 1956, také pohřbili do zdejšího hromadného hrobu. „Do té části, kam ji pohřbili, vyváželi odpad z celého hřbitova. Chodila jsem několik desetiletí na smetiště. Vždy jsem tam alespoň položila malou kytičku. Bylo to hrozné. Nerada vzpomínám na to, jaké to bylo. Já jsem hodně věcí musela úplně vytěsnit, s tím nešlo žít,“ popsala v dřívějším rozhovoru pro INFO.CZ Zdena Mašínová mladší.

>>> Černá historie na Spotify <<<

>>> Černá historie na iTunes <<<