Babiš už je úplně odbržděný. Útok na televizi a rozhlas mu může vyhrát volby

Audioverze

Když vláda oznámila plán na zvýšení koncesionářských poplatků za veřejnoprávní média, bylo jasné, že pro Andreje Babiše to bude důvod pro otevřené vyhlášení války České televizi i Českému rozhlasu. „Hned jak se to oznámilo, přišel Babiš s tím, že by chtěl koncesionářské poplatky jako takové zrušit. Tuto linku teď pojede nonstop,“ říká Vráťa Dostál v nové epizodě podcastu Česká jízda. „A bohužel přesně na toto jeho voliči slyší, byť je to hloupých 35 korun. ČSSD taky volby vyhrála na tom, že zruší třicetikorunové poplatky u doktora,“ dodává Honza.

Vráťa, který strávil ve sněmovně celý den, upozorňuje i na to, jak vyhrocená atmosféra mezi poslanci panuje. „Andrej Babiš už je úplně odbržděný. Některé jeho výroky byly vyloženě odporné. Když křičel na ministra Dvořáka, že je nula a parazit, tak to nemělo s politickou kulturou nic společného,“ hodnotí situaci Vráťa.

„V politické kultuře sledujeme v uplynulých letech neskutečný úpadek. Už se tam i porvali, sprostě po sobě řvou a člověku to připomíná bizarní videa z parlamentů kdesi v Ugandě nebo na Balkáně. S tím bychom se fakt neměli chtít srovnávat,“ doplňuje Honza.

V debatě o České televizi bude podle Vráti s Honzou zásadní vůbec vydefinovat, jakou roli má plnit. „V současné době to vydefinované není, je to taková šedá zóna. Složité je i to, že žádná odpověď není správná. Bavit se o tom ale politici musí, stejně jako musí vláda vysvětlit, proč vlastně zdražuje koncesionářské poplatky. A když se podívám, jak za poslední dva roky komunikuje své kroky, úplně optimismem naplněn nejsem,“ konstatuje Honza.

Jak Vojta s Vráťou hodnotí přístup prezidenta Petra Pavla k podpisu důchodové reformy? A jak vidí budoucnost České televize její nový generální ředitel Jan Souček? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital