Bylo jasné, že Fremr se ústavním soudcem nestane. Sebereflexe přišla pozdě a vyznívá falešně

Audioverze

Dilema, zda se Robert Fremr má kvůli své minulosti v komunistickém Československu stát soudcem Ústavního soudu, řešili Vráťa Dostál s Honzou Paličkou už v minulé epizodě České jízdy. V tomto týdnu do věci vnesl rozřešení sám Fremr, který oznámil, že o funkci již usilovat nebude. „Jinak to ani dopadnout nemohlo, od konce minulého týdne to bylo jasné. Spočítal si, že to je neudržitelné. Mluvil i o tom, že mu jde o prestiž Ústavního soudu, jeho negativní stín by dopadl na celou instituci,“ říká Vráťa. „Mě na tom fascinuje, že si to uvědomil až teď. Kdyby se o tom nepsalo, tak kandiduje dál? On sám nejlépe ví, co za minulého režimu dělal. Když to ale řekne až poté, co se věci provalí, zní mi to bohužel trochu falešně,“ dodává Honza.

Podle Honzy nicméně důvody, proč se Fremr ústavním soudcem nestane, nejsou nijak v rozporu s tím, že se skutečně jedná o kapacitu v oboru trestněprávního soudnictví s mezinárodním renomé. „Je to vlastně stejné dilema jako v případě Petra Pavla. Odpracovali si za 33 let svou minulost? Bojím se, že na tuhle otázku neexistuje správná odpověď. Zároveň mi přijde fascinující, že jsme si tedy řekli, že na Ústavním soudu by působit neměl, ale že dál bude působit na soudu vrchním, to už nevadí? V čem je to vlastně jiné?“ komentuje situaci Honza. 

Podle Vráti bude zajímavé i to, kdo nakonec talár ústavního soudce oblékne místo Fremra. „Jedním ze jmen je i Pavel Uhl, který je silně levicového smýšlení. Co mi přijde zajímavé, je to, že v Senátu máme hodně liberálů, pár konzervativců, ale levičáka by tam jeden pohledal. Přesto na Hradě zjevně nikdo nemá větší problém s vyloženě levicovými kandidáty na ústavní soudce,“ uzavírá Vráťa.

Co je důležité vnímat na aktuálních kauzách nedostatku léků a byznysu s půjčkami ředitele pražského IKEMu? Jak se vyvíjí situace se sestavováním kandidátek do europarlamentu? A jak to vypadá v České televizi před nástupem nového generálního ředitele? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital