Česká politika si na souboj hodnot jen hraje. Není to kauza ministra Blažka, co může vládě zlomit vaz

Audioverze

Médii hýbe kauza ministra spravedlnosti Pavla Blažka, který se sešel s někdejší pravou rukou Miloše Zemana, na Rusko napojeným lobbistou Martinem Nejedlým. Tato událost staví nejen Blažka, ale i premiéra Petra Fialu do značně nekomfortní situace, podle Vráti Dostála a Honzy Paličky ale nejde o věc natolik zásadní, aby položila současnou vládu.

„Česko je malé a zná se tu de facto každý s každým. V politice to platí dvojnásob – potkávají se lidé, do kterých bychom to často neřekli. Navíc naše politika přestala být střetem ideologií a reálných věcí, ale stala se něčím, o čem si lidé myslí, že jde o střet hodnot – dobra a zla. Jenže on to žádný skutečný střet hodnot není,“ říká Vráťa. „Možná by stálo za to zabývat se opět tím, kdo dovede nejlépe řídit stát a nezasekávat se na tom, kdo s kým byl v hospodě. Vrátit do politiky politiku,“ dodává Honza.

Vráťa s Honzou upozorňují i na to, že v Blažkově kauze nemusí být vše takové, jak se může na první pohled zdát. „Autora daného článku Lukáše Valáška si pamatuji ještě z dob, kdy psal vyloženě smyšlené dehonestační články proti Petru Dvořákovi v době, kdy se volil generální ředitel České televize. Jeho tehdejším zaměstnavatelem byl Andrej Babiš,“ říká Vráťa.

„Dnes Valášek vydává za investigativu šokující psaní o selektivních únicích ze spisů od policie a státních zástupců. Je pochopitelné, že nebudou mít Blažka v lásce, když chystá velkou novelu zákona o státním zastupitelství,“ doplňuje Honza.

„V jiné kauze pro změnu brněnské primátorky Vaňkové, kam rovněž narouboval i Blažka, to staví na zdroji, který na rozdíl od Vaňkové, která není ani trestně stíhaná, je již obviněný, byl i vazebně stíhán a má pověst notorického lháře,“ upozorňuje Honza.

Podle Honzy to nebudou tyto kauzy, které rozhodnou o osudu vlády Petra Fialy. „Co vládě může zlomit vaz, je to, jak zvládne ukočírovat rozpočet a stabilizovat ekonomiku. Klidně i to, jak veškerou liberálnější agendu blokují nadreprezentovaní lidovci. Ne tato pěna prázdninových dní, na niž se za pár týdnů zapomene,“ uzavírá Honza.

Proč se k současným kauzám nevyjadřuje Andrej Babiš ani zástupci hnutí ANO? A jak by se ke všemu měl postavit Petr Fiala? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital