Největší hrozbou pro Česko není zvýšení daní, ale ztráta demokracie. Vláda musí něco začít dělat

Zvyšování daní a prodlužování věku odchodu do důchodu. To jsou témata, která nejvíc rezonovala v uplynulých dnech – a zaměřil se na ně i náš podcast Česká jízda. A pokud vláda navzdory předvolebním slibům uvažuje o zvýšení některých daní, Vráťa Dostál to v dané situaci považuje za logické. „Musíme si uvědomit, že proti vládě nestojí standardní demokratická opozice, ale dvě populistická hnutí,“ říká Vráťa. „A nezapomínejme ani na to, že se Andrej Babiš zrodil z krize, v níž byla u moci pravicová vláda Petra Nečase. Aby se nezrodil ještě horší populista, za kterého budeme na Babiše ještě vzpomínat jako na racionálního politika,“ dodává Honza Palička.

Vráťa s Honzou vidí prostor ke zvýšení daně z nemovitosti, která je v České republice nízká. Zvednout by se podle nich mohla i spotřební daň na alkohol. „Nicméně připomeňme si politické klišé, že kdo zdraží pivo, ten prohraje volby,“ glosuje Honza.

Na zavedení progresivní daně z příjmů a na zvýšení celkové daňové kvóty pro OSVČ se jejich názory rozcházejí. „Vláda by tím ztratila milion voličů z řad živnostníků. Byla by to politická sebevražda, nehledě na to, že když jako největší úspěch prezentují zvýšení limitů pro paušální daň, a pak by po roce řekli, že tedy budou OSVČ platit řádově více, budou za klauny,“ upozorňuje Honza.

Podle Vráti je zásadní, aby v otázce daní i důchodů začala vláda Petra Fialy co nejrychleji podnikat konkrétní kroky. „Blíží se k polovině funkčního období, co prosadí letos, bude platit nejdříve za rok. A co připraví ve třetím roce vládnutí, to se leckdy nestihne už ani schválit. A důchodová reforma je možná potřeba, ale zároveň si musíme říct, že prodloužení věku odchodu do důchodu žádnou reformou není.“

V čem vláda Petra Fialy zaostává v komunikaci? A jsou ministr financí Stanjura a práce a sociálních věcí Jurečka kompetentní v tom, aby daňovou a důchodovou reformu zvládli prosadit? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital