Prohibice nefunguje a marihuana k tvrdým drogám nevede. Kdo tvrdí opak, ten tomu nerozumí, říká Vobořil

Audioverze

Mělo by Česko v určité formě legalizovat marihuanu? Touto otázkou se aktuálně zabývají zákonodárci, kterým s vytvořením nové legislativy radí i národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle Vobořila je regulovaný trh s konopím jedinou cestou, jak dosáhnout kýžených preventivních efektů a ochránit zdraví lidí. „Není to tak, že by legální regulovaný trh byl nějakým experimentem, naopak. Experimentem je celou dobu současná prohibice a represe, a to experimentem obzvláště krutým,“ říká Vobořil v nové epizodě pořadu Infotalks. „Dnes už na základě dat vidíme, že prohibice jasně nesplnila, co si od ní lidé slibovali. Víme, co funguje a prohibice to není,“ dodává.

Podle Vobořila většina veřejnosti již věří, že prohibice není řešením, jen si ale neumí představit řešení jiné. Na vině jsou i četné mýty, které se ve společnosti o marihuaně šíří. „Jasně vyvráceným mýtem je to, že marihuana vede k užívání tvrdých drog. Není tam žádná kauzalita, navíc konopí není nijak zvlášť návykovou látkou. Obecně říct, že jedna droga vede k druhé, je laickým nepochopením toho, jak vlastně drogová závislost funguje,“ vysvětluje Vobořil.

„Kdo říká opak, ten se buď spletl, nebo tomu nerozumí. Respektive, pokud někdo ví, že jde o mýtus, ale stále jej šíří, tak opravdu nechápu, proč to dělá,“ dodává.

Hledat kompromisní řešení, které by regulovaný prodej nepovolovalo, ale umožňovalo by třeba jen samopěstování, by požadovaný preventivní účinek nikdy nemělo. „Pokud chceme zasáhnout černý trh a dosáhnout i preventivního efektu, musíme zasáhnout více než jeho polovinu, ideálně sedmdesát procent, jako se to povedlo v Kanadě. To bez licencovaného prodeje nedovedeme,“ míní Vobořil.

Je reálné, že se legalizaci marihuany a její prodej na regulovaném trhu podaří prosadit ještě v tomto volebním období? Proč proti legalizaci vystupují lidovci a mohla by s prosazením pomoci opozice? Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital