Rebel Lipavský nechce na ministerstvu škrtat. Vláda si ale nemůže dovolit ustoupit jednomu, protože by musela ustoupit všem

Audioverze

V diskusi o konsolidačním balíčku, který všechna ministerstva nutí k plošným škrtům, se našel první rebel v podobě ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti), který prohlásil, že jeho rezort šetřit nemůže. „Vláda v tomhle nemůže ustoupit, protože kdyby ustoupila jednomu, musí ustoupit všem. Myslím, že tuto linku bude Petr Fiala tvrdě držet,“ komentuje vývoj situace Vráťa Dostál v nové epizodě podcastu Česká jízda. 

Vráťa také poukazuje na to, že Piráti jsou obecně jedinou koaliční stranou, která má výhrady ke konkrétním položkám v rámci úspor. „Můžou si to dovolit, nemají ostatně co ztratit. Věřím, že si klidně mohou vyhádat snížení DPH třeba na menstruační pomůcky, protože to je v rámci rozpočtu kapka v moři, a následně to prodají voličům jako úspěch. Že ale nebudou škrtat na jednom ze svých ministerstev, to je skoro odsouzeno k neúspěchu. Přesto to mohou prezentovat tak, že se aspoň pokusili,“ dodává Honza Palička.

Podle Vráti podobný osud jako Lipavského čeká i odboráře, kteří vyhrožují generální stávkou. „Ani reálně nevíme, jakou podporu by ta stávka měla, realisticky si ale řekněme, že letos ani příští rok žádná generální stávka nebude. Opět platí to, že kdyby vláda povolila v tomto případě, musela by povolovat i jinde a to si nemůže dovolit,“ říká Vráťa. „Plus to není úplně rozumné, když volby jsou za více než dva roky. Když budou vyhrožovat stávkou teď, tak co jim zbyde? Nic,“ doplňuje Honza. 

Vráťa následně připomíná, že právě otázka voleb odlišuje současné pnutí mezi odbory a vládou od odborářských demonstrací proti vládě Petra Nečase. „Tam to začalo bezprostředně po volbách a hlavně součástí odborářských požadavků byly předčasné volby. To by dnes ani nedávalo smysl, protože tehdy byla reálnou opozicí standardní demokratická ČSSD. Dnes jsou to populisté z ANO a SPD,“ konstatuje Vráťa.

Jak naložit s extremisty, kteří zaútočili na soud během jednání s dezinformátorkou Janou Peterkovou? Co může pro Piráty znamenat boj o místa na kandidátce do europarlamentu? A chybí Česku skutečně levicová strana? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital