Vysvědčení vládě: Fiala, Lipavský a Síkela jsou premianti, propadlíka Nekulu od šestky zachránilo jen to, že odešel

Audioverze

Ke konci června tradičně patří vysvědčení. Honza Palička s Vráťou Dostálem jedno vystavili ministrům Fialovy vlády, včetně těch, kteří již ve funkci skončili. Většina kabinetu se držela spíše v průměru a body jim srážela hlavně špatná komunikace. Jedničku si za svůj výkon vysloužil premiér Petr Fiala, ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

„Fiala ztělesňuje lidovecké heslo o klidné síle lépe než jakýkoliv lidovec. Z pohledu zvenčí by dostal i jedničku s hvězdičkou, jen na té domácí scéně je to občas slabší. Přesto ale jde o to nejlepší, co tu v současné době ve vedení státu máme a mít můžeme,“ říká Honza.

„Jan Lipavský je nejpříjemnější překvapení z řad ministrů. Svou práci dělá opravdu dobře. Jozef Síkela přes počáteční nesnáze velmi dobře fungoval během českého předsednictví a byl to on, komu do značné míry vděčíme za zvládnutí energetické krize,“ dodává Vráťa.

Kdo na celé čáře zklamal, byl již bývalý ministr zemědělství Zdeněk Nekula. „Stalo se mu to nejhorší, co se politikovi může stát. Byl směšný. Jedna věc je, když s politikem nesouhlasíte, druhá je, když je k smíchu. A to on se svými slevami na mouku byl,“ hodnotí Nekulovo vládní počínání Vráťa.

„Já bych mu dal klidně i šestku, ale slevím na pětku jen proto, že odešel, což je to nejlepší, co ve funkci udělal. Ve škole by opakoval ročník, ale tady bych prosil, aby hlavně nic neopakoval,“ dodává Honza s tím, že Nekulu bral jen jako někoho, díky komu i ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka působil jako racionální politik.

U některých jiných ministerstev se Honza s Vráťou shodli, že kromě nevalného výkonu jejich představitelů vlastně moc nechápou, proč existují. „Ministr pro evropské záležitosti vznikl s tím, že je potřeba kvůli předsednictví. Tam ale vše řešili Fiala se Síkelou. Proč ta funkce trvá po předsednictví, netuším. Stejně tak netuším, proč musíme mít ministra pro legislativu, když to doteď zvládl dělat prostý předseda legislativní rady vlády. A proč o vědě a výzkumu rozhoduje paní s titulem ze zrušené soukromé školy, co kromě politiky jen vedla penzion, to je mi taky záhadou,“ uzavírá Honza.

Kde jsou největší slabiny jednotlivých ministrů? A proč Zdeňka Stanjuru jde hodnotit až s odstupem? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital