Na Ukrajině si nikdo nepřipouští, že by mohli prohrát. Morálka a odhodlání jsou neuvěřitelně silné, říkají reportéři INFO.CZ

Reportéři INFO.CZ Ray Baseley a Roman Havelka se po jedenácti dnech vrátili z Ukrajiny, kde pořídili sérii reportáží V epicentru. V rozhovoru s Janem Paličkou nyní popisují jak samotnou cestu na Ukrajinu, tak dojmy z návštěv měst Lvov, Oděsa a Mykolajiv, stejně jako přesuny po ukrajinském území. „Všichni lidé jsou tam naprosto odhodlaní a motivovaní. Vidí to, co se děje, a berou to jako hnací motor k tomu, aby oni sami byli připravení. Dělají vše pro podporu jak armády, tak jednotek teritoriální obrany,“ říká Baseley. „Ve Lvově se snaží žít normálně, jak postupujete dál do vnitrozemí, tam už jsou dopady války více vidět. V Oděse už byla nervozita větší, týden před tím, než jsme tam přijeli, odrazili ruský útok. Ale odhodlání je tam z lidí cítit dvakrát tolik,“ doplňuje ho Havelka.

Jednotlivé epizody reportáže Raye a Romana najdete v playlistu na konci stránky nebo zde.

Oba reportéři se shodují na tom, že Ukrajinci vnímají podporu, které se zemi z Česka dostává. „Čeština nám hodně pomohla. Oni ví, co pro ně děláme, a říkali, že Česko vnímají velmi pozitivně a rezonuje to tam,“ popisuje ukrajinský postoj k Česku Havelka. „I cesta premiéra Fialy tam lidem jasně ukázala, že Česko za Ukrajinou stojí,“ doplňuje ho Baseley s tím, že v zemi obecně silně funguje symbolika v podobě například variací na prohlášení obránců Zmijího ostrova: „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele!“, které se podle Havelky stalo symbolem odporu a síly ukrajinského ducha.

„Všichni doufají, že válka skončí rychle, ale jsou připraveni čelit hrozbě Ruska i dlouhé měsíce. Co jsme se bavili s vojáky z Mykolajiva, všichni byli neskutečně odhodlaní,“ říká Baseley. „Ani vojáci, ani civilisté si nepřipouští, že by mohli prohrát. Morálka Ukrajinců je neuvěřitelně silná,“ uzavírá Havelka.

Jak si mezi sebou Ukrajinci šíří aktuální informace? Jaký byl pro reportéry nejsilnější zážitek? Podívejte se na celý rozhovor.

sinfin.digital