„Čokoláda je droga, na které jsem ráda závislá,“ říká Šárka Robinson Pomahačová

Audioverze

„Rituální kakao je jen marketingový tah. Možná, že když Mayové rituálně vytrhávali z lidí srdce a pili u toho horkou čokoládu, dalo se tomu tak říkat. Dnešní alkalizované kakao s hezkou etiketou ale s rituálem opravdu nemá nic společného.“

Šárka Robinson Pomahačová má práci snů. Živí se totiž jako degustátorka čokolády. Kromě toho, že jí ročně spořádá víc než 80 kilogramů, vyvrací mnohé mýty, které kolem ní panují.

„Nejdřív je asi dobré si uvědomit, že ne všechno, co označujeme jako čokoládu, je skutečně čokoládou. Ty sladkosti, na které narazíte v supermarketu, tím rozhodně nemyslím,“ vysvětlila nám v redakci ještě před rozhovorem.

Její doménou jsou takzvané čokolády „bean-to-bar“, tedy ty, které jsou od kakaových bobů až po tabulky pouze v rukou výrobců. Ti si kakaové boby obvykle přebírají přímo od farmářů, praží, melou a temperují, až z nich odlijí čokoládu.

„Obvykle stačí, když se podíváte na složení. Nic jiného než kakaové boby, případně kakaové máslo a třtinový cukr, by čokoláda obsahovat neměla. V mléčné čokoládě samozřejmě nechybí mléko a v těch ochucených třeba ovoce,“ říká Šárka Robinson Pomahačová v podcastu Mezi osly a jednorožci.

Reklamní klam

Pokud si chcete na čokoládě pochutnat, zapomeňte na „sprostá slova“, jako je třeba Studentská pečeť. V jejím složení totiž najdete i látky, které se používají ke změkčení štětců.

Ani utkvělá představa, že čím více procent kakaa čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější, se nezakládá na pravdě. „Kvalitu vína také nehodnotíme na základě obsahu alkoholu,“ uvádí Šárka Robinson Pomahačová.

Ostatně, degustace čokolády má s degustací vína mnoho společného. „Čokoláda může mít zemitou chuť, kouřové tóny, může chutnat po švestkách…,“ doplňuje degustátorka, která zasedá jako členka komise International Chocolate Awards a hodnotí tak ty nejlepší čokolády z celého světa.

V rozhovoru se také dozvíte, že je na čokoládě fyzicky i psychicky závislá, ale vůbec jí to nevadí, v čem jí pomáhá jóga a meditace, co by dělala, kdyby přišla o chuť a čich a jaká příchuť čokolády byla úplně nejhorší.

sinfin.digital