„I queer lidé se chtějí brát před Bohem,“ říká Tobiáš Frýdl

Audioverze

„Kdybych se nenarodil do rodiny faráře, nejspíš bych do církve nevstoupil.“

Spojení víry a odlišné vztahové orientace je něco, co ho provází celým životem, protože se ho obě témata bezprostředně týkají. 

Pochází z rozvětvené křesťanské rodiny, jeho otec je farář a maminka kazatelka Církve československé husitské, a má 7 sourozenců. 

Svým projektem Víra v barvách duhy poukázal na to, že v církvích nejsou jen odsuzující křesťané, ale naopak lidé s velmi vstřícným postojem k lesbám, gayům, bi a trans lidem.

Díky, že (ne)můžem

Posbíral názory téměř 50 představitelů různých církví u nás, kteří se netají kladným postojem nejen k manželství pro všechny. Výsledek pak poslal také všem senátorům a poslancům v době, kdy debata o tomto tématu ve sněmovně kulminovala. 

„I když je většina těch praktických záležitostí narovnána, tak ta disproporce mezi manželstvím a partnerstvím zůstává a debata se pořád ještě neuzavřela,“ odpovídá na otázku, jak je s výsledkem novely spokojený.

Život v bublině

V rozhovoru se také dozvíte, v čem je coming out jiný pro věřící lidi, jak se queer lidé cítí uprostřed církevních institucí, a kde se děje nejvíc chyb v komunikaci. 

Přispívat k celospolečenskému dialogu je podle Tobiáše jeho zásadní motivací. Svůj projekt by chtěl dál posunout i za hranice Česka. „Chtěli bychom se vydat do Polska, s tím, že rozhovory přeložíme a předabujeme. Pracuji také na podcastové sérii s touto tematikou,“ uzavřel student druhého ročníku pražské FAMU.

sinfin.digital