„Kreativita je pro mě posvátná, stejně jako život,“ říká výtvarnice a lektorka Pavla Macháčková

Audioverze

„Můj život je kreativní. Tyhle věci od sebe nejdou oddělit. Kreativitu musíte žít. Moje děti jsou třeba zvyklé na to, že dvakrát denně medituji a moje sedmiletá dcera už sama vede kurzy kresby. Nevidí na tom nic divného.“

Jméno výtvarnice Pavly Macháčkové bývá spojováno hlavně s Ateliérem Mozaika, který před více než 18 lety založila. Proslavily ho hlavně kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou, o které je dodnes velký zájem.

Kreativita neboli tvořivost je podle Pavly schopnost člověka a odlišuje nás od ostatních živočichů. Pro mnohé lidi v dnešní době je to však vzdálený pojem, aniž by věděli, jak s tvořivostí pracovat. „Kreativita není talent, je to způsob myšlení,“ říká.

Kreslím, tedy jsem

Kromě kurzů v Mozaice, které vede, provádí Pavla zájemce také takzvanou „posvátnou kreativitou“. Díky výtvarné činnosti mohou pracovat se svými strachy, bolestmi i bloky. Kurzy, které probíhají ve významných obdobích kola roku, navazují na pohanské tradice i její vlastní zkušenosti.

„Většinou jsme někde uprostřed přírody, tvoříme a užíváme si tu posvátnou kreativitu, která nás dokáže proměnit od základu,“ říká.

V rozhovoru se také dozvíte, jak se proměňuje podnikání v jejím oboru, co by si přála změnit a kam se její cesta, která vedla od výtvarnice přes zakladatelku čarodějnického obchodu až po lektorku, stáčí dál.

sinfin.digital