Budeme využívat veškerá zákoutí jednacího řádu sněmovny, říká Alena Schillerová o práci z opozice

Jaroslav Kramer, Petr Toman

Audioverze

Končící místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová v podcastu Politici mezi paragrafy tvrdí, že hnutí ANO bude v Poslanecké sněmovně podporovat každý zákon, který má smysl. „Nechceme byt za každou cenu opozicí,“ říká a současně dodává, že poslanecký klub, který nově vede, bude využívat veškerá zákoutí jednacího radu. V podcastu také přiznává, že se vláda Andreje Babiše nevěnovala několika klíčovým tématům, například odposlechům z trestních spisů. Ministryně Marie Benešová pak podle ní narazila také se snahou o úpravu zákona o státním zastupitelství.

„Prezident republiky není stroj na podpisy,“ říká Alena Schillerová v úvodu podcastu Politici mezi paragrafy. Kompetenční žaloba by podle ní smysl neměla. „Nalezení práva je jedna věc, ale ruku v ruce s ním jde výkon. Pokud nenásleduje, zůstane to bezruké,” dodává politička a právnička, která se po jmenování nové vlády stane vůbec poprvé ve své kariéře plnohodnotnou poslankyní. Současně bude v čele největšího poslaneckého klubu.

Schillerová tvrdí, že nebude chtít za každou cenu politizovat krizová témata. Vládní návrhy, které jí budou dávat smysl, podpoří. Současně jsou ale poslanci hnutí ANO připraveni sněmovní většině házet procesní klacky pod nohy. „Jde třeba o dlouhotrvající debatu 72 poslanců k tématu nebo možnost se poradit. Tak, abychom opozici upozorňovali na problémy,“ popisuje. O obstrukce se podle ní ale nejedná. V podcastu Politici mezi paragrafy přiznává, že své vlastní návrhy hnutí ANO bez domluvy s vládnoucí koalici neprosadí.

Po skončení funkce ministryně by chtěla Alena Schillerová zasednout ve sněmovním rozpočtovém a ústavně právním výboru. V podcastu Politici mezi paragrafy tvrdí, že má důvěru v orgány činné v trestním řízení. Odposlechy ze spisů považuje za špatné, ale zároveň přiznává, že se tomuto tématu vláda Andreje Babiše nevěnovala. A to bez ohledu na to, že se k němu v roce 2017 zásadně vyjádřila sněmovní vyšetřovací komise. „Co nám pomůže nová legislativa, když nebude důsledně dodržována,“ odpovídá na otázku, zda je třeba přijmout případné legislativní změny. „Bohužel selhává lidský prvek, je nutný důsledný kontroling,“ dodává.

Podcastová série Politici mezi paragrafy

  • 16. 12. Alena Schillerová, ANO
  • 30. 12. Zdeněk Hraba, STAN

Hnutí ANO má podle Aleny Schillerové již sestavenou stínovou vládu. O tom, jaká témata ze svého předvolebního programu bude v nové sněmovně prosazovat, ale vedení strany ještě rozhodnuto nemá. „Budeme ale určitě pokračovat ve věcech sociálního charakteru, exekucí, hromadných žalob,“ vyjmenovává. V podcastu Politici mezi paragrafy se Alena Schillerová vrací také k fungování ministerstva spravedlnosti a Legislativní rada vlády. „Marie Benešová měla ambici upravit zákon o státním zastupitelství, ale narazila,“ říká.

Proč se vláda v posledních měsících nevěnovala krizové legislativě? A jaká je stopa hnutí ANO v české justici? I na to odpovídá Alena Schillerová v podcastu Politici mezi paragrafy.

sinfin.digital