Nadšení nás neopouští. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Martina Kasíková, Michaela Vašinová a Zuzana Smítková

Komunikace je pro naši práci základ, shodují se v novém dílu podcastu s inspirativními ženami ze světa práva soudkyně Martina Kasíková, advokátka Zuzana Smítková a moderátorka Michaela Vašinová. A to nejen směrem k veřejnosti, ale také mezi právníky samotnými. Není podle nich například nutné stavět vysoké ploty mezi jednotlivými právnickými profesemi.

Martina Kasíková působí jako předsedkyně senátu Krajského soudu v Praze. Přiznává, že i když ji práce soudkyně naplňuje, jedná se o náročnou profesi. „Když si v počátkách projdete prvotním talkem, posunete se výš a práce je pak klidnější. Současně je neustále podnětná v tom, že netušíte, co vám přistane na stole. Do té doby, než otevřu spis, tak netuším, jakou částí práva se budu zabývat,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY. Kromě soudcovské práce se také věnuje přednáškové činnosti. Je třeba mezi lektory Justiční akademie a Soudcovské unie ČR, je také externím vyučujícím na katedře občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Dodává ale, že si dokáže dobře rozvrhnout soudcovskou a další práci. „Soudce by pod tlakem pracovat neměl. Koriguji si čas, abych se do tlaku nedostala,“ říká. Z řady ocenění, které Martina Kasíková za svou profesní dráhu obdržela, je nejvíce pyšná na Randovu medaili od Jednoty českých právníků. „Líbí se mi, že se v Jednotě vzájemně setkáváme a podporujeme. Taková setkání jsou pro mě pohlazení po duši,“ dodává.

Podle Zuzany Smítkové, partnerky advokátní kanceláře Toman & Partneři je velkou výhodou advokacie, že může být pánem svého času. „Výhodou je to hlavně pro ženy. Oceníte to jako matka, která se může přizpůsobit i dětem. Je to flexibilní,“ říká. Pokud jde o práci s klienty, k úspěšnému navázání vztahu je podle Zuzany potřeba chemie. „Je to vztah založený na důvěře. Samozřejmě se navzájem na prvních schůzkách oťukáváme,“ přibližuje. Pokud jde o vztahy mezi advokáty a soudci, byla by Zuzana pro méně formální pojetí. „I když nejsme úplně na stejné lodi, stále jsme právníci,“ říká. V podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že se v určitém ohledu vnímá jako cílevědomá. „Mým cílem teď je udržet vysoké renomé naší advokátní kanceláři. Z toho pohledu jsem cílevědomá,“ dodává s tím, že osobně

Michaela Vašinová, bývalá novinářka České televize, se před několika lety vrhla do právnických vod a založila odborný právnický videokanál Leagleone. „Jsem ze své práce nadšená každý den. Těším se na každého hosta, jelikož se dozvím nové informace, které mě posouvají dál,“ říká s tím, že profese musí člověka bavit. Z právnických oblastí ji nejvíce přirostlo k srdci rodinné právo. Naopak na ústavní právo se musí připravovat mnohem déle. „Ve studiu mi nevadí tlak, dokážu si ho ukočírovat,“ odkazuje na pravidelné vysílání a rozhovory s nejvlivnějšími osobnostmi českého práva. Michaela v podcastu PRÁVNIČKY také přiznává, že se vnímá jako cílevědomá. „Beru to pozitivně. Když má člověk cíle, které se mu plní, tak je to velice příjemné,“ uzavírá.

Pozná Martina Kasíková v jednací síni, když si není advokát jistý? Jak se dostala Michaela Vašinová k moderování? A jak dobře se Zuzana Smítková vyzná v lesnickém právu? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital