Nejsme typické šéfky. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Jana Hrstková, Eva Decroix a Daniela Houčková

Audioverze

V novém dílu podcastu s inspirativními ženami ze světa práva se sešly advokátka a poslankyně Eva Decroix, ředitelka společnosti Keller Williams Czech Republic Jana Hrstková a členka představenstva a právní ředitelka OHLA ŽS Daniela Houčková. I když zastávají významné pozice, jako typické šéfky se nevnímají. Podstatné je podle nich mít kolem sebe lidi, kteří chodí s chytrými nápady.

Jana Hrstková milovala od dětství start-upy. Když byla dítě, sbírala borůvky a pojala plán, jak si vydělat. „Našla jsem si klienty, kterým jsem je sama prodávala. Ne přes někoho,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY ředitelka společnosti Keller Williams Czech Republic. Když studovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, začala pracovat v americké právnické firmě. Současně si zřídila se spolužáky první airbnb na světě, kdy dva měsíce pronajímali byty na Starém Městě. „Život právníka je krásný v tom, že díky právnickému vzdělání a tomu, jak je naučí myslet, má velkou škálu příležitostí a na každou část života čeká příležitost,“ říká s tím, že dodnes ji zajímají začátky projektů a jejich rozjezd. „Moje krédo je, že celý život je cesta plná lidí ovlivňujících nás. Občas je rozcestí a pak se zase vrátíte zpět na cestu,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY.

Jana Hrstková také přiznává, že bývala workoholička. „Až do dne, kdy mi zemřel táta. To byl zlom, kdy jsem si řekla, že práce není všechno,“ popisuje a dodává, že „člověk v životě musí balancovat tak, aby energii, kterou dává, dostával zpátky. Energii si také musíme chránit a trávit čas s lidmi a věcmi, které dávají smysl. Přiznává také, že v byznysu si člověk často říká, jestli má něco zapotřebí. „I já si často říkám, jestli to mám zapotřebí,“ přidává se poslankyně a advokátka Eva Decroix. Ta se do poslaneckých lavic dostala vůbec poprvé po loňských sněmovních volbách.

Evu fascinují příběhy lidí, proto také začala studovat práva. „Advokacie vás naučí pracovat s lidmi takovými, jací jsou a naučí vás přijmout nespravedlnost. Naučí vás, že případy jsou někdy kruté,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že i díky této zkušenosti nešla do politiky rozhodně s utopií, že to bude krásné a jednoduché. Eva se nevnímá jako šéfová. „S lidmi spolupracuji. Když jste lídr, tak nemusíte úkolovat. Ze situace vyplyne, kdo na sebe vezme zodpovědnost,“ popisuje s tím, že nejdůležitější pro ni je, jestli je člověk ochoten pro práci žít a být toho součástí.

Třetí právnička, Daniela Houčková, o sobě říká, že byla vždy neřízená střela. Členka představenstva a právní ředitelka OHLA ŽS původně pracovala v advokacii a dostala se na partnerskou pozici. Časem chtěla být spíš na druhé straně, a tak přešla do stavebnictví. „Začala jsem se učit španělsky a získala práci ve španělské stavební firmě,“ vzpomíná Daniela. Dnes má na starosti právní a HR tým. „Kvalita šéfa je o tom, jak má kvalitní tým pod sebou. Podstatou šéfa je být týmový hráč, mít kolem sebe lidi, kteří chodí s chytrými nápady,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY s tím, že nesnáší kontrolovat lidi. „Zajímá mě hlavně výsledek,“ dodává.

Co udělalo v poslední době Janě Hrstkové, Evě Decroix a Daniele Houčkové radost? Kdo má krédo „La vie est belle“ a jak zajistit, aby pro nás práce neztratila své kouzlo? I o tom debatují v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital