Umíme být tvrdohlavé. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Lucie Tvarůžková, Lucie Melicharová a Adéla Havlová

Audioverze

„Potřebuji mít neustálé naplnění,“ říká v podcastu s inspirativními ženami ze světa práva Adéla Havlová, partnerka advokátní kanceláře Havel & Partners. Bývalá novinářka Lucie Tvarůžková, která působí jako managing partnerka SingleCase zase přiznává, že byla dříve hodně extrémní a potřebovala vědět, že se každý den posunula někam dál. Jaký přístup má Lucie Melicharová, která působí jako executive director v mezinárodní síti Arrows International? A je lepší být na straně právníků, nebo s nimi vyjednávat? I to je tématem nového dílu podcastu PRÁVNIČKY.

Lucie Tvarůžková má za sebou kariéru v novinařině, kde se profesionálně věnovala tématům, jako je nespravedlnost. „Mechanismus toho, jak se s nespravedlností vyrovnat, jsem si vytvořila už dávno. Z pozice, že vím vše na světě nejlépe, jsem se dostala do pozice, že vlastně vím, že nic nevím,“ říká s tím, že se dnes snaží chápat, že to, co vnímá jako nespravedlnost, druhá strana vnímá úplně jinak. „Jsem daleko klidnější a rozumnější než dřív,“ dodává Lucie Tvarůžková.

Právníci jsou podle ní profesionální vyjednavači, kteří mají s trochou nadsázky potřebu rozcupovat vaše slabá místa, i když o nic nejde. „Za každou cenu chtějí vyjednávat. Beru to ale jako webinář. Pozoruji, co dělají, jak se zachovají a učím se od nich. Často tím druhou stranu znejistím,“ popisuje. Na svou novinářskou práci Lucie dodnes nedá dopustit. „Je to krásná práce na to, aby se člověk zajímal o věci, ptal se a pracoval s velkým množství informací. Pokud jsem dnes v úzkých, pracuji se zkušenostmi, které jsem se naučila jako novinářka. S tím si vystačím,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY.

Když se Adéla Havlová stala partnerkou Havel & Partners, byla ve vedení kanceláře jediná žena advokátka. Dnes již jsou ve vedení kanceláře právničky tři. „Diverzita má smysl,“ říká Adéla. Ona sama působí v rámci kanceláře jako takzvaný nárazový tester. „Kladu otázky. Ve finále se chci vždy ujistit, zda vše sedí,“ přibližuje s tím, že má velkou úctu a vděk vůči kolegům, kteří s ní mají trpělivost. „Protože je i pro mě obtížné správně vystihnout, o co mi jde,“ dodává.

To, že je Adéla kromě právničky také manažerka, si uvědomovala postupně. „Třeba když mi dali ke koordinaci studenty, koecipientky. Je to krůček po krůčku. Zlom nastal, když jsem se stala advokátem,“ popisuje s tím, že „aha“ moment naštěstí nepřišel. „Jsem napůl právnička a napůl manažerka. Nic jiného mi nezbývá. Chci zkušenosti posílat dál, ale i vytěžovat,“ dodává s tím, že když to není v jejích silách, musí zapojit ostatní.

Lucie Melicharová se do advokátního prostředí dostala náhodou, a to do pozice asistentky v malé advokátní firmě. „Díky tomu mám malé právní povědomí. Do Arrows mě pak přivedla oblast marketingu,“ říká v podcastu s tím, že její činnost nabrala spád na dynamice až poslední rok. „K práci potřebuji vědět, že to, co dělám, má pro mě smysl a naplňuje mě to. S tím je i spojené to, že mě ta práce baví. Měla jsem to tak vždy,“ říká s tím, že aktuálně jI naplňuje rozvoj mezinárodní sítě Arrows International. Lucie v podcastu PRÁVNIČKY také popisuje, že není typ člověka, který by šel hned do boje. „Snažím se víc přemýšlet, je to o komunikaci. Pokud člověk okolí spíše pochválí a padne to na úrodnou půdu, je pak budoucí komunikace snazší,“ dodává.

Patří Lucie Tvarůžková, Adéla Havlová a Lucie Melicharová k manažerkám, které se podceňují? Kdo je inspiruje? A jaké slovo je nejlépe vystihuje? Odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital