Babiš měl plynovou krizi úplně v paži, šlo mu jen o vlastní byznys. Neudělal nic, staly se fatální chyby, říká Topolánek

Vladimir Putin hrozí, že odpojí dodávky plynu těm, kdo za něj nezaplatí v rublech. „Reálně to nejspíš neudělá, ostatně ani moc nemůže, ale sama ta hrozba návratem do středověku je děsivá,“ říká k tomu Mirek Topolánek v nové epizodě Topol Show. Osobně to považuje za důkaz toho, že si je ruský prezident vědom psychologického rozměru války. A co ještě je podle Topolánka děsivé? Chyby, kterých se ve vztahu k plynu dopustilo jak Česko, tak EU. „Tato vláda za to fakticky nemůže, ale jak ta předchozí, tak ta před ní měly už v roce 2014 po anexi Krymu jasné signály a měly brát situaci vážně. Babišovi ale šlo jen o vlastní byznys a případnou plynovou krizi měl úplně v paži. Neudělali vůbec nic a to je strašné,“ hodnotí situaci Topolánek.

Evropská unie se podle Topolánka v oblasti plynu dopustila ještě horších chyb než u výroby elektřiny. „Když došlo k liberalizaci energetiky, tak to rozdělení podniků při množství zdrojů, co umí elektřinu vyrobit, dávalo ještě nějaký smysl. V případě plynu jsme ale jenom dali Rusku možnost, aby kromě dodávek ovládlo i tranzit, distribuci a případně i skladování. Ovládli celý byznys a dostali tak do závislosti celou Evropu. Do toho Němci, Rakušané a celá tahle partička kolaborující s Rusem, zařízli vše, co konkurovalo Nord Streamu. To byla absolutní chyba,“ vysvětluje Topolánek.

  • Proč má podle Topolánka členství v EU cenu, i když ta někdy může být vysoká?
  • Jak hodnotí plán vlády na příspěvek 5000 korun pro rodiny s dětmi?
  • Co říká na možnost, že by Josef Středula kandidoval na prezidenta?
  • Poslechněte si celou epizodu!
  • sinfin.digital