Putinovi můžeme garantovat leda spravedlivý tribunál v Haagu a to, že neskončí jako Kaddáfí, říká Topolánek

Michal Půr, Mirek Topolánek

Audioverze

V nové epizodě Topol Show Mirek Topolánek nekompromisně komentuje výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o tom, že bychom měli jednat s Ruskem o míru a zároveň poskytnout ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi určité garance, aby pro něj toto jednání bylo atraktivní. „Mělo by to být jako v devadesátých letech, kdy jsme garantovali Ukrajině celistvost hranic výměnou za jaderné odzbrojení. Takže Putinovi bychom za jaderné odzbrojení měli garantovat hranice Ruska před rokem 2008, tedy před obsazením Jižní Osetie a Abcházie,“ říká Topolánek. „Pak by za ním měl někdo přijít a říct mu: ‚Milý Vladimire Vladimiroviči, můžeme ti garantovat také to, že v Haagu proběhne spravedlivý tribunál s válečnými zločinci s tebou v čele, a to, že nedopadneš jako Kaddáfí nebo Husajn.‘ Jaké jiné garance od nás ten člověk proboha může dostat?“ dodává Topolánek.

Podle Topolánka je francouzský, ale i německý přístup k vyjednávání s Putinem příznačný v tom, že obě země si odmítají přiznat vlastní chyby. „Ať si udělají pořádek doma. To, že tam aktuálně straší blackouty, je důsledek vlastních chyb, které Putin jen brutálně zneužil. Pokud si tyhle chyby Francie, Německo a potažmo celá Evropská unie nepřiznají, tak jim není pomoci,“ hodnotí situaci Topolánek. 

„Ta neschopnost jakékoliv sebereflexe a zaměňování příčin s důsledky mě děsí. Putin a jeho válka na Ukrajině současné problémy jistě eskalovali, ale nezpůsobili,“ dodává. 

Kritický byl Topolánek rovněž k instalaci „klimatických hodin“ u letenského metronomu, které podle něj nejen nikterak situaci neřeší, ale navíc přispívají k šíření strachu. „To mají společné staří i mladí soudruzi, ale i všichni ti okamurovci z druhé strany extremistické barikády. Jen straší. Navíc navzdory všem těm Green Dealům, energiewende a investovaným miliardám v Německu podíl OZE na energetice vzrostl jen kosmeticky, zatímco emise stoupají a spalování uhlí je rekordní. To asi museli soudruzi někde udělat chybu. Klimatické náboženství už není jen o klimatu, ale o destrukci kapitalismu. Je to prostě nový komunismus, ať už to pojmenují jakkoliv,“ uzavírá Topolánek.

Co Mirka Topolánka štve na probíhající kampani k prezidentským volbám a proč už nevěří, že by v nich Andrej Babiš nemohl vyhrát? Co si podle Topolánka máme odnést z dění ve Twitteru, které rozkrývá Elon Musk? Proč je podle něj XIXOIO jen další variací na podvody s kampeličkami z 90. let a proč se podobné „šmejdské“ projekty budou i nadále opakovat?

sinfin.digital