Články odjinud

Den s trolejbusovým šotoušem. V ulicích Prahy se i po půl století najdou staré sloupy, dráty a torza zastávek

Den s trolejbusovým šotoušem. V ulicích Prahy se i po půl století najdou staré sloupy, dráty a torza zastávek

Neděle 1. července 2018 bude svátkem všech šotoušů, do Prahy se po téměř 46 letech vrátí trolejbusy na lince z Palmovky do Letňan. V ulicích hlavního města se dá ale stále narazit i na mnoho stop po původních trasách. Ta nejzajímavější místa na pravém břehu řeky jsme si prošli s trolejbusovým „archeologem“ Jiřím Šimůnkem.

Éru trolejbusů Šimůnek sám nezažil, narodil se až rok a půl poté, co z Orionky vyjela poslední jednapadesátka směr Strahov. O jednotlivých linkách toho ale dokáže vysypat z rukávu mnohem víc než lidé, kteří jimi denně jezdili do práce nebo do školy. „Připravte se ale, že toho moc neuvidíme. Památek na trolejbusovou minulost města rychle ubývá s tím, jak se opravují domy a chodníky,“ varoval nás předem. Přeháněl. Možná to platí pro pomezí Vršovic a Vinohrad, kde jsme si dali sraz, rozhodně ale ne pro Vysočany, kde jsme po několika hodinách chůze skončili.

Nahoře v Novovysočanské nebo dole mezi Harfou a stanicí metra Vysočanská pojali v šedesátých letech likvidaci trati hodně ležérně. I po více než padesáti letech tu pozorný chodec zahlédne původní trolejové sloupy občas i s izolátorem a kusem drátu. „Dá se to pochopit, když se rušila trať, musely se kvůli plynulosti dopravy hlavně rychle sundat troleje. Odstranění sloupů se nechávalo na později a ty pak v ulicích zůstávaly hrozně dlouho,“ říká Šimůnek. Dobrým příkladem je oblast Malvazinek v Praze 5, kde ještě v polovině osmdesátých let stály dvě souvislé řady sloupů. Kdyby se tehdy město rozhodlo trolejbusovou dopravu obnovit, stačilo by mezi ně natáhnout dráty a mohlo se znovu začít jezdit.

Ale zpátky na náš pravý břeh Vltavy. Jiří Šimůnek je sice rodákem z Vršovic, proto ale v Bělocerkevské kousek nad Edenem nezačínáme. Náš průvodce nám tu chce ukázat mizející stopy po smyčce na konečné a také betonový základ někdejší zastávky Zdravotní ústav. První vozy na elektrický pohon vyjely do pražských ulic už za první republiky, jejich zlatá éra však přišla později. Do Vršovic sice jezdila tramvaj, když tu ale v padesátých letech začalo vyrůstat sídliště, musela být doprava stejně tak jako v jiných částech města posílena trolejbusy. „Tramvajová síť i tramvaje samotné byly po druhé světové válce ve špatném stavu. Proto v Praze vznikla podpůrná síť trolejbusových linek,“ vysvětluje Šimůnek.

Ve fasádách cihlových bytovek se tady zachovalo hned několik trolejových růžic, jejichž použití bylo levnější než stavba sloupů a napínání příčných převěsných drátů mezi nimi. Sloupy navíc nešlo postavit všude. Růžice, které se ničím neliší od těch tramvajových, bývaly krom izolátorů doplněny i o tlumiče – válečky s pryžovou výplní, které měly chránit dům před vibracemi. Existují růžice se čtyřmi i dvěma otvory pro vruty, tam, kde se dalo počítat s dostatečně fortelnou zdí, sahali montéři po jednoduchém očku. Taková můžeme vidět třeba hned za rohem v Ruské nebo na Karlově náměstí, na bílých kachlících polikliniky, naproti níž se dochovalo i sotva znatelné torzo bývalé zastávky.

Dřív bychom si ze zastávky Zdravotní ústav nahoru na Korunní popojeli, dnes stoupáme po svých. Na Orionce nás čeká pokračování příběhu sloupů z Malvazinek, tři z nich se staly základem pro památník trolejbusové dopravy odhalený v místě bývalé smyčky roce 2010.  Právě odtud v říjnu 1972 vyjel na poslední cestu na dlouho poslední pražský trolejbus. „Na kopii dobové zastávky byla před osmi lety odhalena pamětní deska, někdo ji ale hned dvakrát ukradl,“ krčí rameny Šimůnek a připomíná, že díky zásobám z Malvazinek mohl o rok dříve vzniknout i druhý podobný památník na Hanspaulce. Na Orionce měly trolejbusy i vozovnu, která původně sloužila tramvajím. „Krátce po válce se z ní stala vozovna trolejbusová, fungovala ale jen do roku 1955, kdy byla otevřena nová vozovna na Bohdalci. Ta byla vůbec první, a zároveň poslední, pražskou vozovnou vybudovanou speciálně pro trolejbusový provoz. Z Orionky pak udělali středisko vrchního vedení, přestěhovali sem třeba trolejáře nebo dráteníky.“

Vedle sloupů, růžic nebo novodobých památníků se v ulicích ukrývají i stopy minulosti, které nemá běžný chodec šanci zaregistrovat, například ukousnutý chodník v místech, kde trolejbusy zatáčely ze Slezské doprava do Boleslavské. „Poloměr obrubníku se tu musel změnit, protože Tatry T 400 měly velmi ztuha jdoucí řízení a ostré oblouky jim dělaly problémy,“ vysvětluje Šimůnek. Na křižovatce Slezské a Kolínské nás pak upozorňuje na dva zasádrované otvory v jedné z fasád. Ze Slezské tu trať uhýbala směrem na Žižkov, řidiči museli zastavit, vystoupit a ručně přehodit výhybku pomocí tlačítek ve skřínce na domě. Na ostatních křižovatkách vše probíhalo automaticky.

Přes Žižkov pokračujeme do Vysočan, výživný je hlavně konec Novovysočanské ulice. Ta dřív vedla až dolu na Harfu, ale kvůli rozšiřování kolejiště libeňského nádraží byla zaslepena. V koncovém úseku jako by se zastavil život, fakt, že se dřív jednalo o důležitou dopravní tepnu, dokládají jen růžice na domech a několik trolejových sloupů. Vedle těch, které nesly dráty, musela mít trať také sloupy napájecí. Jeden takový přežil v Žitné před domem číslo 51. Trolejbusový skanzen pokračuje i v dolních Vysočanech, pod mostem přes Freyovu ulici nám Šimůnek ukazuje nikdy neodstraněné šrouby izolačních desek trolejí. „Jedná se o bývalou tovární vlečku z ČKD, dřív se tu jezdilo normálně přes koleje, kvůli nehodám, které se nevyhnuly ani trolejbusům, tu byl ale koncem padesátých let vybudován tento podjezd.“

Na sloupy ve Freyově ulici nás Šimůnek už ani upozorňovat nemusí, sami je rozpoznáváme, přestože je maskuje jejich nová funkce. Na jednom z nich visí uliční cedule, další někdo natřel načerveno a navěsil na něj billboard. „Tohle jsou dnes ale spíš výjimky. Většina nenávratně mizí, i když třeba růžice někteří majitelé domů nechávají na fasádách jako ozdobu i po rekonstrukcích,“ těší Šimůnka. Všechny pražské linky má trolejbusový šotouš mnohokrát prochozeny. „Šance, že bych objevil něco nového, je minimální,“ hlásil už ve Vršovicích. V půlce Freyovy ale zpozorní, zastaví se a botou začne hrabat v místě, kde zpod asfaltu vykukuje původní dlažba. A v ní – tadá! – kruhový „pařez“ kdysi dávno uříznutého sloupu. Někdy je to skutečná archeologie.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818