Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Masarykova knihovna se už brzy otevře veřejnosti. Najdete v ní vzácné knihy i osobní korespondenci

Masarykova knihovna se už brzy otevře veřejnosti. Najdete v ní vzácné knihy i osobní korespondenci

Knihovna prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho archiv se dočkají zpřístupnění. Knihovna čítá kolem 185 000 svazků. Jsou mezi nimi i velmi vzácné knihy, například první vydání některých děl Jana Amose Komenského nebo prvotisky vydané před rokem 1500, řekl ředitel Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR Luboš Velek.

Zpracování a digitalizaci fondu umožnila zvláštní dotace vlády určená na připomenutí důležitých výročí v roce 2018. Patří mezi ně i vznik Československa v roce 1918. Ústav díky ní získal 13,5 milionu korun pro roky 2017 a 2018. Velek už přijal 12 knihovníků a hodlá přijmout ještě tři archiváře na zpracování Masarykova osobního archivu.

Masarykova knihovna obsahovala v době jeho smrti kolem 208 000 svazků, dochovalo se přibližně 185 000. „Měla dvě části. První, profesorská, obsahuje knihy, které Masaryk používal například pro svou přednáškovou činnost. Druhá obsahuje vše ostatní, z velké části je to beletrie,“ řekl Velek. Mezi beletrií je hojně zastoupena ruská literatura 19. století. „Domníváme se, že jsou to knihy, které Masaryk dostával nebo kupoval od ruských emigrantů po roce 1918,“ řekl ředitel ústavu.

Kromě toho jsou ale v knihovně zastoupeny i velmi cenné výtisky. Například první vydání Komenského, které je podle ředitele na světě jen v několika exemplářích, ale také knihy ze 17. a 18. století. Badatelé dokonce narazili na několik takzvaných prvotisků, tedy knih vytištěných od vynálezu knihtisku do roku 1500. Tyto nejcennější kousky pocházejí ze sbírky židovského sběratele Rudolfa Hirsche. „Po jeho smrti se sbírka dostala do aukce a Masaryka jeho spolupracovníci přesvědčili, že má cenu ji koupit, a skutečně ji koupili,“ uvedl Velek. Hirschova sbírka má kolem 10 000 svazků, takže není vyloučeno to, že při jejím zpracování najdou badatelé další zajímavé exempláře.

Kromě knihovny čeká na zpracování také Masarykův osobní archiv, který čítá 2500 beden dokumentů. Je to zejména Masarykova korespondence, jeho rukopisy, přednášky, ale také záznamy, které si vedl a které mají charakter politického deníku. Třetinu už archiváři zpracovali, další třetinu zatím jen roztřídili podle témat. „A pak je část několika set kartonů, o které nevíme zatím nic. Obsahuje například velký fotoarchiv, který čítá tisíce fotek. Postupně je digitalizujeme,“ řekl Velek.

Masaryk své knihy odkázal nadaci založené v roce 1932. Za protektorátu a později za komunistického režimu byl fond rozdělen mezi více státních institucí. Nadaci se vrátil až v 90. letech. Jeho podstatnou část má v péči Masarykův ústav a Archiv Akademie věd ČR. Zhruba 20 000 svazků vlastní Karlova univerzita. Díky dotaci bude celý fond zpřístupněn veřejnosti. Slavnostní otevření nového depozitáře Knihovny TGM v Praze 8 se koná 6. listopadu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744