Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pražská Bubeneč jako malá Moskva. Unikátní mapa ukazuje majetek Ruské federace v Česku

Pražská Bubeneč jako malá Moskva. Unikátní mapa ukazuje majetek Ruské federace v Česku

V době, kdy česká diplomacie řeší citlivý problém s ruskými nemovitostmi v Česku, redakce webu HlídacíPes.org exkluzivně zmapovala budovy, které u nás Ruská federace a její velvyslanectví vlastní. Celkem jde o 32 objektů, kromě reprezentativních vil mají ve svém portfoliu také rekreační střediska či socialistické bytovky.

 

Do brány historického sídla v pražské ulici Na Zátorce zajíždí luxusní automobil s ruskou poznávací značkou. Po chvíli muž ze zaparkovaného vozu přechází přes ulici do protější vily s ruským nápisem na zlatavé ceduli.

Tento každodenní obrázek z pražské Bubenče výstižně znázorňuje, jak to tu chodí. V reprezentativní vilové čtvrti je to tak trochu svět sám pro sebe – ruský svět.

Právě v Bubenči na Praze 6 soustředí Ruská federace většinu svých nemovitostí v Česku, vlastní zde celkem 28 budov. Často spolu tyto nemovitosti sousedí nebo jsou vzdáleny jen pár desítek metrů od sebe. Po jedné budově vlastní Rusko také v Brně a Karlových Varech, tím ale výčet nekončí.

V ruském majetkovém portfoliu se nachází i rozlehlé rekreační středisko u Sázavy či rekreační objekt na Moravě a také obyčejné bytovky reálného socialismu, jejichž komplex najdeme například v pražské Wolkerově ulici.

Jsou i přímo na zahradě ruského velvyslanectví, kde hned vedle reprezentativní prvorepublikové vily stojí pět nízkých paneláků.

Přehled všech nemovitostí zapsaných v českém katastru nemovitostí přináší server HlídacíPes.org v unikátní interaktivní mapě s fotografiemi jednotlivých objektů. K nalezení je zde.

Ruské objekty v PrazeRuské objekty v Prazeautor: HlídacíPes.org

Některé budovy stojí na pozemcích českého Diplomatického servisu (příspěvkové organizace Ministerstva zahraničí ČR), za pronájem ovšem Ruská federace české straně nic neplatí.

A některé budovy dokonce nejsou v katastru zaneseny vůbec, protože nebyly dosud zkolaudovány.

Firmy místo diplomatů

Ruské nemovitosti se nyní dostaly do popředí zájmu především kvůli nesrovnalostem, které právě řeší Diplomatický servis. Jak HlídacíPes.org již informoval, české straně vadí, že Ruská federace využívá diplomatické objekty ke komerčním účelům, některé budovy ležící na pozemku českého státu již dokonce připadly soukromým majitelům.

V nejreprezentativnějších budovách, jako je například pražská vila po Edvardu Benešovi, sídlí soukromé společnosti, jež nemají s diplomacií nic společného.

V Benešově vile dnes působí třináct soukromých subjektů včetně nacionalistického hnutí Řád národa. V luxusní vile hned naproti, Na Zátorce 12, je pak evidováno dokonce 21 soukromých společností.

Kromě firmy Fill the Bill s neprůhledným vlastníkem v Panamě tu nalezneme třeba společnost JZD Slušovice food, Severní Palmira, nebo Česká východní.

Řada ze zde sídlících firem je navázána na bývalého důstojníka Československé lidové armády a přítele prezidenta Miloše Zemana Zdeňka Zbytka a na další ruské společnosti.

Ve vile Pod Kaštany 18 pak sídlí další dva subjekty. První je KEPS, patřící Olegu Zolotarevovi, který má bydliště přes ulici v novém bytovém komplexu Villa Bianca. V něm vlastní byt také předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

V budově obehnané plotem s ochranou z proutí pak sídlí ještě Spolek Ermitáž, ve kterém figuruje právník Petr Šedivý. Ten zastupuje již zmíněnou neprůhlednou firmu Fill the Bill. Dalším mužem ve firmě je Filip Švechovič, jehož jméno nalezneme také na cedulce ve zlatém provedení na vile Na Zátorce 12.

V rámci jednání Praha – Moskva se řeší také budovy, které na našem území stojí bez kolaudace.

Obsazená vila

Spor o majetek se už dlouhá léta vede i v souvislosti s hlavní budovou Ruské federace u nás – budovou velvyslanectví na okraji pražského parku Stromovka.

Prvorepubliková vila a přilehlé pozemky původně patřily židovské rodině bankéře Jiřího Poppera. Ta ale musela rezidenci během 24 hodin opustit, aby uprchla před nacisty.

Vilu následně obsadilo gestapo, po válce ji naopak obydlela sovětská armáda. Tehdejšímu Sovětskému svazu pak Popperův majetek daroval prezident Edvard Beneš pro diplomatické účely.

Potomci bankéře Poppera se dožadovali jejího navrácení, ovšem bez úspěchu.

Text vyšel na webu HlídacíPes.org, zveřejňujeme ho v plném rozsahu se svolením redakce.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744