Články odjinud

Sáhněte si! Štěstí nosí Kafkovy boty, palce mouřenínů i penis z Hradu

Sáhněte si! Štěstí nosí Kafkovy boty, palce mouřenínů i penis z Hradu

Svatý Jan Nepomucký na Karlově mostě není jedinou pražskou sochou vyleštěnou rukama pověrčivých poutníků. Obešli jsme dalších pět míst, na nichž se lidé pro štěstí dotýkají kamene či bronzu. Kde se jednotlivé pověsti vzaly a jak často se plastiky musejí opravovat?

„Dotkněte se oběma rukama Kafkových bot, do Prahy se jednou vrátíte,“ hecuje průvodce skupinu španělských turistů. „A taky vám to přinese štěstí,“ přidává silnější kalibr. Tomu už se odolat nedá. Každý, kdo se na chvíli zastaví vedle Španělské synagogy, může v přímém přenosu sledovat, jak se rodí další z pražských pověstí. Přesněji řečeno, jak pevně zakořeňuje. Pomník Franze Kafky od Jaroslava Róny sice v Praze stojí teprve patnáct let, legenda o jeho zázračné moci už se ale dostala i do průvodců.

„Už když v soutěži vyhrál Rónův návrh, říkali jsme si, že ty bronzové boty budou nádherně vyleštěné. A ono se to přesně vyplnilo,“ vzpomíná ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová. Pomník nestojí na vysokém piedestalu, a Kafka usazený na ramenou muže bez těla tak má boty v ideální výšce. Nezisková organizace, která stavbu pomníku iniciovala, za patnáct let musela pouze jednou barevně sjednotit povrch plastiky. „Když už to bylo příliš, vrátili jsme celé soše její původní patinu. Myslím, že nás to zase časem čeká, ty botičky budou opět tmavé a lidi budou moci znova začít leštit,“ směje se Mališová.

Rónův Kafka

Jaroslav Róna bere fakt, že jeho socha tak krátce po odhalení začala žít druhý život, jako kompliment. V tom, že se bude muset čas od času restaurovat, nevidí problém. Jak přesně se podle něj tradice dotýkaní zrodila? „To netuším, je ale dosti pravděpodobné že se jedná o jakési navázání na poutní tradice nejen v katolických zemích, ale třeba i hinduistických a muslimských,“ píše mi sochař, když mu posílám fotky „svých“ španělských turistů u jeho Kafky. „Lidé po staletí putovali na místa spjatá s náboženskými autoritami a  dotýkali se relikvií a soch světců nebo bohů. Myslím si, že lidé v moderních společnostech si nahrazují podvědomě náboženské autority autoritami kulturními a ten moment dotyku je jakési potvrzení smyslu jejich poutě,“ rozvádí svůj výklad Róna.

K poutním místům odnepaměti patřili i prodavači příběhů, jejichž nástupce můžeme potkat v ulicích měst i dnes. Na svědomí mají pražští průvodci také dva ošoupané bronzové reliéfy, které jsou součástí sochy svatého Jana Nepomuckého na Karlově mostě. Původní posvátné místo, kde se dřív zastavovali zbožní poutníci i Pražané, se přitom nachází o několik metrů blíž ke staroměstskému břehu. Dvojramenný kříž zasazený do mramorové destičky má ukazovat, kde přesně byl svatý Jan svržen do Vltavy, v roce 2009 sem přibyla i kopie původní mříže s reliéfem zobrazujícím světcovu smrt. Tím se situace ještě zkomplikovala. Na co tedy vlastně sahat, aby se vaše přání splnilo? S vysvětlením opět přispěchají prodavači příběhů: Levou rukou na kříž, pravou na svatého Jana na mřížce a pravou nohou zároveň šlapat na mosazný geodetický bod v dlažbě!

Tolik tedy svatojánský kříž a mřížka s reliéfem, mnohem rušněji ale bývá u dvou výše zmiňovaných reliéfů přímo na soše Nepomuckého. Paradoxní na celé věci je nejen to, že se jedná o novodobou tradici, ale i fakt, že se turisté nevědomky dotýkají pouze kopií reliéfů. Originály se nacházejí v nedalekém Muzeu Karlova mostu, sahat se tam na ně samozřejmě nesmí. Zkusí to někdy některý z návštěvníků? „Myslím, že většina cizinců ani netuší, že se na mostě nedotýkají originálů. Doufám, že jim tohle tajemství zůstane co nejdéle utajeno,“ říká ředitel muzea Zdeněk Bergman. Reliéfy na Karlově mostě má na starosti Galerie hlavního města Prahy. Podle kurátorky sbírky veřejné plastiky Marie Foltýnové se sice každým dalším pohlazením lehce stírají, čas na jejich další výměnu ale přijde až za desítky let.

Pod galerii spadá i další pražská socha, ke které si lidé, v tomto případě hlavně milenci, chodí pro štěstí – Myslbekův Mácha na Petříně. Ten ale stojí na vysokém kamenném piedestalu, takže bronz je v relativním bezpečí. „Je to tak, lidé dosáhnou maximálně k jeho nohám a také u něj není takový provoz jako u svatého Jana Nepomuckého,“ upozorňuje Foltýnová. „Navíc, pokud se ho dnes Pražané ještě vůbec dotýkají, tak na více různých místech, žádné viditelné ošmrdlání nehrozí,“ dodává. Nelze podle ní ale vyloučit, že si lidé v ulicích v budoucnu najdou další terče. „Pomáhají tomu průvodci, kteří vždy rozšíří nějakou legendu. Turisté mají tyhle bludy rádi.“

Myslbekův Mácha

Přesně to se stalo i na Pražském hradě. Mezi Pražany ne tolik známou plastiku Mládí od sochaře Miloše Zeta někteří průvodci turistům ještě nedávno prezentovali jako jednu z významných pamětihodností hradního areálu. Socha nahého chlapce k tomu skutečně sváděla, její penis měl jinou barvu než zbytek těla, neboť Mládí bylo původně odhaleno v bezpohlavním provedení. Na nádvoří Starého purkrabství upraveného v šedesátých letech na Dům československých dětí se podle komunistických pohlavárů nahý chlapec nehodil, časem ale dostal někdo tam nahoře rozum a penis byl soše přidělán. „Ano, je to pravda, ke kompletaci střední části postavy došlo až později,“ říká David Šebek ze Správy Pražského hradu. Obě části ale barevně nesplynuly, což v budoucnu vybízelo k dalšímu a dalšímu dotýkání.

Pověst o zlatém hradním penisu, jehož pohlazení nosí štěstí, teď museli pražští průvodci ze svého arzenálu načas vypustit. V rámci rekonstrukce purkrabství byla socha demontována a leží v depozitáři Oddělení uměleckých sbírek Správy Pražského hradu. Nelze vyloučit, že se proto nyní zvýší ruch před rumunskou ambasádou v Nerudově ulici. Brokoffovi kamenní mouřeníni nesoucí balkon Morzinského paláce už dnes mají palce u nohou notně ohmatané, kde se legenda o posvátných nohách atlantů vzala, ale netuší ani oslovení znalci malostranské historie. Není bez zajímavosti, že stejně vyleštěné palce má i podobná socha atlanta ve slovenské Nitře. Na nitranského Corgoňa si před zkouškou sahají pověrčivý studenti i vdavekchtivé dívky.

Naší poslední zastávkou je Malostranský hřbitov, kde mají svou sochu pro štěstí pražské děti. Hrob zázračné Svaté holčičky bývá zasypán papírovými přáníčky schovanými pod kameny, plyšáky i dalšími dárky, které děti na pískovcový náhrobek Anny Degenové (1848–1851) přinášejí. Pro rodiče a učitele je to zároveň skvělé místo, kde děti varovat před vykláněním se z oken. Podle jedné z pověstí se malá Anička zabila pádem na dlažbu, když se pokusila zachytit panenku, která ji na parapetu vyklouzla z ruky. Pověst o soše, jež od té doby plní dětská přání, přiživili Jakub Arbes v romanetu Sivooký démon a především pak František Kožík v knize Svatá holčička. Památkáři sice nejásají, k magickým poutním místům, jakým je i stará Praha, ale podobné příběhy zkrátka vždy patřily a patřit budou.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818