Technická rada Prahy: Libeňský most by se v případě povodní stal hrází, navíc je ve špatném stavu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Technická rada Prahy: Libeňský most by se v případě povodní stal hrází, navíc je ve špatném stavu

Technická rada Prahy: Libeňský most by se v případě povodní stal hrází, navíc je ve špatném stavu

Soumostí Libeňského mostu v Praze by se v případě povodní stalo hrází zadržující vodu. Nepropouští totiž dostatečné množství vody. Podle Technické rady Prahy navíc do mostu zatéká, degradovaný je beton a vylouhovaný je cement z konstrukce. Komise doporučila most zbourat a postavit nový.

Most přes řeku má oblouky, kterými sice voda protéká, ale na něj navazujícími mosty neproteče. Při větších povodních by tak mohl vzniknout problém. „Máte pět polí přes řeku a vedle přehradu, navazuje na to třináct děr a jenom dvě jsou použitelné pro průtok vody. Ostatní jsou zazděné třeba luxferama nebo jsou přes ně schodiště. Takže kapacita průtoku je strašně malá. Je (stavitele) to tehdy nezajímalo, protože okolo byla louka, která byla zatopena. To dnes není dobře možné. Proto mluvím o libeňské přehradě,“ řekl ČTK projektant a mostař Václav Mach.

Podle Macha by se navíc finančně nevyplatilo směrem do Libně stavět nový takzvaný inundační most, pod kterým by protékala voda. Byl by totiž úzký, stejně jako současný most přes řeku, který nesplňuje dnešní normy.

Betonové části jsou degradované, stejně jako rámové konstrukce, a zkorodovaná je i výztuž mostu, odpadly z něj kusy betonu a poškozena jsou i schodiště. "Tam i památkáři uznávají, že se musí zbourat a že oprava není možná," řekl Vítek.

Další problém je podle komise, že jednotlivé oblouky spolu tzv. nespolupůsobí, což je prý nebezpečné. „Tramvaje vyvolávají dynamické zatížení a dnešní předpisy nepřipouští betonovou konstrukci, která je dynamicky zatěžována,“ řekl Vítek. Zástupci rady zopakovali, že stavba nového mostu vyjde Prahu levněji a bude dříve dokončen. Rovněž roční údržba bude levnější a nový most bude mít delší životnost.

O rekonstrukci či zbourání mostu se už roky vedou spory. Část politiků a obyvatel prosazuje opravu, považují most navržený Pavlem Janákem a Františkem Menclem za architektonicky a památkově cenný. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.