BBH odtajnila některé klienty, regionální firmy se emancipují. A advokát Teryngel má opět problémy s policií

Jan Januš

10. 12. 2020 • 06:00
VÝBĚR JANA JANUŠE | Advokátní kancelář BBH prozradila u příležitosti svého úspěchu v žebříčku „The Lawyer“ některé ze svých klientů. Brněnská Sedlakova Legal a zejména její zakladatelka Jana Sedláková demonstrují i v žebříčku „Významných právniček“ emancipaci regionálních právních firem, které ke svým službám přistupují už jinak než hráči z 90. a nultých let. Naopak pražský advokát Jiří Teryngel údajně figuruje v současném dění kolem soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka a nelze si tak nevzpomenout na jeho výrok o sázení kukuřice vedle lesa. Také se blíží konec roku a tak nabízím tip, z čeho si nastudovat blížící se změny v zákoníku práce.

Advokátní kancelář BBH patří k nedůležitějším hráčům na českém právním trhu, s komunikací a sebeprezentací to ale nikdy nepřeháněla, to spíše naopak. Dlouho se tak o ní mluvilo zejména jako o dvorní kanceláři PPF, což BBH samozřejmě úplnou radost nedělalo. Mám pocit, že v posledním desetiletí ji dokonale vystihuje například její dlouhodobá neúčast v žebříčku Právnická firma roku, aby se do něj v roce 2014 přihlásila a vyhrála jej jako domácí právnická firma roku.

Nyní BBH zaznamenala další výrazný úspěch, stala se nejlépe hodnocenou českou advokátní kanceláří v evropských cenách magazínu The Lawyer, do něhož se letos přihlásilo asi 120 právních firem. BBH obsadila v kategorii střední Evropy (kategorie „pouze“ Česká republika neexistuje) místo „highly comended“ hned po celkovém vítězi, polské kanceláři Kochanski & Partners. Mezi finalisty ve střední Evropě figuruje z českých kanceláří ještě PRK Partners, z dalších pak B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba, Lakatos, Köves & Partners a Szecskay.

BBH vydala při této příležitosti tiskovou zprávu, v níž popsala i některé ze svých současných klientů: „V posledním roce BBH zastupovala třeba vývojáře virtuální hry Beat Saber při akvizici firmou Facebook, hájí poškozené české spotřebitele kauzou Dieselgate proti koncernu Volkswagen, právně zajišťovala akvizici obchodníka s cennými papíry Colosseum či mnohamiliardové financování pro skupinu společnosti Škoda Transportation. Zastupuje třeba i největšího věřitele Citibank v rámci insolvence společnosti OKD.“

The Lawyer oceňuje v jednotlivých zeměpisných kategoriích národní firmy, zajímavý tak může být rovněž pohled na Německo a Rakousko. Tam vyhrály  Hengeler Mueller, respektive Wolf Theiss – první u nás nepůsobí, druhá ano, pracuje pro ni například bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Pro globální firmy pak existuje v žebříčku The Lawyer speciální „celoevropská kategorie“, v níž na prvním místě skončila kancelář Baker McKenzie, rovněž ta figuruje i v České republice. Celkovým vítězem je pak lucemburská kancelář Arendt & Medernach, tu u nás ale nenajdeme.

Páteční Hospodářské noviny částečně odtajnily výsledky letošního žebříčku magazínu Právní rádce Významné právničky. Ty nejsou ve své většině příliš překvapivé – pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková, místopředsedkyně České advokátní komory Monika Novotná, místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová… Ale rovněž a nově například brněnská advokátka Jana Sedláková, o níž je slyšet stále více. Do žebříčku se dostala díky projektu Právo v roušce. Ten je ale svým způsobem jednorázovou záležitostí, Sedlákovou se vyplatí sledovat z jiného důvodu: spolu s dalšími nastupujícími právními firmami představuje alternativní advokacii roku 2020 a let dalších, která se postaví vedle tradičních firem čerpajících v českém prostředí ze svých zkušeností zejména v 90. a rovněž v nultých letech. 

Sedláková ilustruje taktéž další důležitý fenomén: emancipaci regionálních právních firem. Ta je znát třeba z letošních výsledků žebříčku Právnická firma roku, který je stále zajímavější i pro „sídelně“ mimopražské advokátní kanceláře.

Česká advokacie ale neslaví jen úspěchy. Podle Radiožurnálu uvízl v sítích policie a státního zastupitelství v souvislosti s nedávnou razií na Vrchním soudu v Praze rovněž advokát Jiří Teryngel. Samozřejmě plně respektuji presumpci neviny, o Teryngela se ale orgány činné v trestním řízení nezajímaly poprvé, v jedné daňové kauze dostal podmínku. Náhodný návštěvník webových stránek jeho kanceláře by něco takového při čtení Teryngelova medailonku nečekal: „Absolvent PF Univerzity Karlovy v Praze z roku 1973, posléze prokurátor okresní prokuratury v Českých Budějovicích a od roku 1976 generální prokuratury ČR a ČSFR. Od roku 1991 advokátem, krátce také organizačním a ekonomickým poradcem. Vysokoškolský pedagog Západočeské univerzity v Plzni. Dlouhá léta působil jako člen Legislativní rady vlády a později také jako předseda komise pro trestní právo. Autor řady statí, komentářů zákonů a článků v odborných časopisech, zejména Trestní právo, Trestněprávní revue, Právo a podnikání.“

Jak už se ale ví méně, Teryngel je také nadšeným myslivcem a právě na jednom sympoziu o mysliveckém právu, pořádaném v rámci Pražského právnického podzimu, pronesl před lety velkou moudrost, která se dá použít prakticky na jakoukoliv životní situaci. „Kdo zaseje kukuřici vedle lesa, musí počítat s tím, že nesklidí.“ Tehdy se řešila divoká prasata a škody, které páchají. Platnost této maximy je ale všeobjímající a pokud se ukáže, že Radiožurnál má pravdu a advokát bude mít další trestněprávní problémy, uvidíme, jestli nakonec nebude platit i pro něj.

I když se zdá, že teď všichni řeší hlavně covid-19 a související problémy, z hlediska práva tomu tak není. Blíží se totiž začátek dalšího roku, tradičně spojený s účinností některých nových právních předpisů. V roce 2021 půjde například o část novely zákoníku práce. Orientovat se v ní pomůže šesté a k 1. lednu 2021 aktualizované vydání komentáře od Wolters Kluwer, v jehož autorském kolektivu se vyjímají zejména jména docenta Petra Hůrky (dřívější legislativního náměstka ministryně práce a sociálních věcí, který novelu připravoval a nyní „superúředníka“, tedy nástupce Josefa Postráneckého v pozici náměstka pro státní službu ministra vnitra), advokátky a spoluřídící partnerky Randl Partners Nataši Randlové a předsedy senátu Nejvyššího soudu Jiřího Doležílka. Kniha má 848 stran a stojí zhruba dva tisíce. Nadšenci do pracovního práva tak mají vyřešené Vánoce.

SDÍLET