BBH odtajnila některé klienty, regionální firmy se emancipují. A advokát Teryngel má opět problémy s policií

Jan Januš

VÝBĚR JANA JANUŠE | Advokátní kancelář BBH prozradila u příležitosti svého úspěchu v žebříčku „The Lawyer“ některé ze svých klientů. Brněnská Sedlakova Legal a zejména její zakladatelka Jana Sedláková demonstrují i v žebříčku „Významných právniček“ emancipaci regionálních právních firem, které ke svým službám přistupují už jinak než hráči z 90. a nultých let. Naopak pražský advokát Jiří Teryngel údajně figuruje v současném dění kolem soudce Vrchního soudu v Praze Zdeňka Sováka a nelze si tak nevzpomenout na jeho výrok o sázení kukuřice vedle lesa. Také se blíží konec roku a tak nabízím tip, z čeho si nastudovat blížící se změny v zákoníku práce.

Advokátní kancelář BBH patří k nedůležitějším hráčům na českém právním trhu, s komunikací a sebeprezentací to ale nikdy nepřeháněla, to spíše naopak. Dlouho se tak o ní mluvilo zejména jako o dvorní kanceláři PPF, což BBH samozřejmě úplnou radost nedělalo. Mám pocit, že v posledním desetiletí ji dokonale vystihuje například její dlouhodobá neúčast v žebříčku Právnická firma roku, aby se do něj v roce 2014 přihlásila a vyhrála jej jako domácí právnická firma roku.

Nyní BBH zaznamenala další výrazný úspěch, stala se nejlépe hodnocenou českou advokátní kanceláří v evropských cenách magazínu The Lawyer, do něhož se letos přihlásilo asi 120 právních firem. BBH obsadila v kategorii střední Evropy (kategorie „pouze“ Česká republika neexistuje) místo „highly comended“ hned po celkovém vítězi, polské kanceláři Kochanski & Partners. Mezi finalisty ve střední Evropě figuruje z českých kanceláří ještě PRK Partners, z dalších pak B2RLaw Jankowski Stroiński Zięba, Lakatos, Köves & Partners a Szecskay.

BBH vydala při této příležitosti tiskovou zprávu, v níž popsala i některé ze svých současných klientů: „V posledním roce BBH zastupovala třeba vývojáře virtuální hry Beat Saber při akvizici firmou Facebook, hájí poškozené české spotřebitele kauzou Dieselgate proti koncernu Volkswagen, právně zajišťovala akvizici obchodníka s cennými papíry Colosseum či mnohamiliardové financování pro skupinu společnosti Škoda Transportation. Zastupuje třeba i největšího věřitele Citibank v rámci insolvence společnosti OKD.“

The Lawyer oceňuje v jednotlivých zeměpisných kategoriích národní firmy, zajímavý tak může být rovněž pohled na Německo a Rakousko. Tam vyhrály  Hengeler Mueller, respektive Wolf Theiss – první u nás nepůsobí, druhá ano, pracuje pro ni například bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Pro globální firmy pak existuje v žebříčku The Lawyer speciální „celoevropská kategorie“, v níž na prvním místě skončila kancelář Baker McKenzie, rovněž ta figuruje i v České republice. Celkovým vítězem je pak lucemburská kancelář Arendt & Medernach, tu u nás ale nenajdeme.

sinfin.digital