Januš: Příchod miliardového hráče zamíchá kartami na českém právním trhu

Jan Januš

01. 03. 2019 • 07:30

TÝDEN V PRÁVU JANA JANUŠE | Změny na advokátním trhu pokračují. Dvořák Hager & Partners vstupuje do příštích měsíců pod novou značkou: Eversheds Sutherland. Při této příležitosti se kancelář s INFO.CZ podělila o své loňské tržby a jde o překvapivě vysoké číslo. Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud chystají zajímavé prohlídky. A do třetice z uplynulého týdne: začalo se hlasovat o Zákonu roku.

Advokátní kancelář Dvořák Hager & Partners začíná vystupovat pod značkou Eversheds Sutherland. Naplno se tak projevuje její spolupráce s touto globální právní firmou, která dosahuje obratu přes miliardu dolarů. Formálně se pak přejmenuje na Eversheds Sutherland Dvořák Hager s.r.o. Informace INFO.CZ potvrdil řídící partner kanceláře Stanislav Dvořák, s nímž zanedlouho přineseme velký rozhovor.

Současná vlastnická struktura kanceláře zůstává stejná. Většinu drží a bude držet právě Stanislav Dvořák, Bernhard Hager a Stanislav Servus disponují shodně 14 procenty. Všichni tři společníci jsou zároveň jednateli. „Společníkem kanceláře se nejbližší době stane také partner Tomáš Procházka, který vede pracovněprávní praxi a dovedl Dvořák Hager & Partners k ocenění Právnická firma roku 2018 v oboru pracovního práva,“ uvedl pro INFO.CZ Stanislav Dvořák.

Kolik utržila Dvořák Hager & Partners?

Kancelář, která se původně nazývala jen Dvořák & spol., v posledních letech významně roste. Loni dosáhla obratu přes 130 milionů korun a na letošek plánuje podle Stanislava Dvořáka dvouciferný růst. 

Významný je pro ni také slovenský trh, na který pronikla v roce 2013 po spojení s tamní pobočkou právní firmy Niederhuber Hager. Na Slovensku kancelář utržila ze zmíněné částky zhruba 27 milionů korun, šlo přitom o více než 20procentní růst. Kancelář takto navyšuje své tržby dlouhodobě, podle Dvořáka svůj obrat nezvýšila jen v roce 2008, kdy na celý právní trh dopadla hospodářská krize.

Firma dlouhodobě posiluje také personálně. V současnosti tak patří ke spíše větším advokátním kancelářím, když pro ni pracuje přes 50 právníků. Na Slovensku se s 12 právníky řadí ke středním hráčům, ale hodlá posilovat.

V tom jí pomůže právě spojení s Eversheds, k němuž došlo, jak již INFO.CZ informovalo, loni v prosinci. Obě kanceláře nejsou podle Dvořáka vlastnicky propojeny, sdílejí však know-how, kvalitativní standardy a další postupy, realizují společné vzdělávání a výměny právníků a rovněž spolupracují na společných zakázkách. 

Eversheds již dříve s Dvořák Hager & Partners spolupracovala, v minulosti ale do její sítě patřila kancelář Balcar Polanský. Celkově pro Eversheds pracuje v téměř 70 kancelářích přes 2800 právníků.

Advokátní trh v pohybu

V krátké době tak jde o další významnou změnu na českém advokátním trhu. Se začátkem roku 2018 se přejmenovala kancelář Havel, Holásek & Partners na Havel & Partners. Dosavadní pražská pobočka Weil, Gotshal & Manges se osamostatnila a firma vedená Karlem Muzikářem nově vystupuje pod označením Skils. Nedávno se pak rozdělila významná právní firma KŠD Legal, z níž se do vlastní kanceláře tdpA odštěpil Lukáš Trojan a zhruba dvacítka dalších právníků. První březen je pak klíčový pro bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který se dnes stává partnerem kanceláře Wolf Theiss, do níž přicházejí také další významní právníci, jiní ale naopak odešli. 

A změny budou pokračovat. Nové působiště již našel Bořivoj Líbal a část jeho týmu z PwC Legal a na novinkách horečně pracují také někteří advokáti mimo Prahu. O tom ale zase až někdy příště. Příchod nového miliardového hráče na český advokátní trh ale každopádně zamíchá kartami.

Oslavy první československé Ústavy

Brno se už připravuje na příští týden, kdy se bude poprvé konat takzvaná Noc práva. V jejím rámci se otevře nejen místní právnická fakulta, ale veřejnosti se přiblíží rovněž Nejvyšší a Nejvyšší správní soud. Zájemce čekají přednášky, divadelní představení, ale rovněž prohlídky či diskuse se soudci.

„Jenom pro právníky to ale určitě nebude. Popularizujeme právo pro veřejnost, vytváříme příležitost k setkání právnické obce. Při organizaci této akce jsme se inspirovali francouzskou La nuit du droit, která má celorepublikový charakter. Stejně jako francouzská předloha, i naše Noc práva oslavuje významný historický okamžik. Noc práva se koná 6. března, na výročí vyhlášení a nabytí účinnosti Ústavní listiny Československé republiky z roku 1920,“ uvádějí organizátoři na Facebooku.

Je milé, že si právě první československou Ústavu v Brně připomenou takovouto otevřenou akcí. Šlo totiž, a vlastně stále jde, o velké právnické dílo. Tak nadčasové, že se jím mohla inspirovat i současná Ústava České republiky.

Ale zpátky k Noci práva. Fakultní divadelní společnost Právnické fakulty Masarykovy univerzity uvede 6. března dvě divadelní představení: Miladu a Návštěvu staré dámy od Friedricha Dürrenmatta. V kině Scala se pak bude v noci promítat televizní film Ex offo, v němž Viktor Preiss ztváril advokáta Kamilla Reslera, který po druhé světové válce obhajoval například K. H. Franka.

S netradičními přednáškami na fakultě vystoupí například Eliška Wagnerová, Kateřina Šimáčková či František Korbel.

Soudní prohlídky

A jak budou vypadat zmíněné prohlídky? „Nejvyšší soud si pro účastníky Noci práva připravil komentovanou procházku po Brně. Důraz bude dán na historická sídla a detašovaná pracoviště Nejvyššího soudu, zvláště ta z období první republiky, kdy se soudci potýkali s naprosto nevyhovujícím zázemím a ztroskotalo hned několik uvažovaných variant k výstavbě reprezentativního sídla Nejvyššího soudu tzv. na zelené louce.

U každého z pěti až šesti míst, ke kterým účastníci Noci práva spolu se zástupci Nejvyššího soudu pěšky doputují, bude prostor pro krátké povídání a historii daného místa. Průvodcem bude Petr Tomíček, tiskový mluvčí Nejvyššího soudu,“ dočteme se na webu Noci práva, kde je dostupný rovněž kompletní program celé akce.

Hledá se Zákon roku

Projektu Zákon roku, za nímž stojí Deloitte Legal, jsme se na tomto místě rozsáhle věnovali už minulý pátek. A tento týden začalo hlasování, které probíhá na webu Zákon roku. Do výběru vítěze se tak může zapojit prakticky každý.

SDÍLET