Mladým právníkům záleží spíše na volném čase než na tom, kolik vydělávají, říká šéf bnt Tomáš Běhounek

V advokátní kanceláři bnt attorneys in CEE nedávno došlo k významným personálním posunům. Dva její advokáti povýšili na partnery a firma nově obsadila pozici Professional Support Lawyer. „Jsme si vědomi toho, že se právní prostředí neustále mění. Poskytujeme informace klientům, ale potřebujeme je i sami získávat a obnovovat. V kanceláři jsme se vždy pravidelně scházeli na krátká školení, které vedl přímo jeden z našich specialistů o novinkách ve svém oboru, podobně jsme sledovali i judikaturu. Nyní tuto agendu koordinuje právě Jana Buršíková, která nám předává i své znalosti a pomáhá s dotvářením takzvané knowledge base. Jde vlastně o poradenství dovnitř kanceláře,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ některé změny, které v kanceláři probíhají, partner Tomáš Běhounek.

Co je v bnt nového?

Máme dva nové partnery, Lukáše Havla a Petera Maysenhöldera, kteří s námi dlouhodobě spolupracovali jako advokáti. To je po delší době velké rozšíření na úrovni partnerů. Obsadili jsme rovněž pozici Professional Support Lawyer, a to Janou Buršíkovou, která na stejném místě dříve působila v PRK Partners a poté v Havel & Holásek. Jde o investici do našeho vzdělávání a mám z toho velkou radost.

Jak velký trh ovládá největší právní firma a kolik má klientů? Prozradila to s významnou personálií

Jsme si vědomi toho, že se právní prostředí neustále mění. Poskytujeme informace klientům, ale potřebujeme je i sami získávat a obnovovat. V kanceláři jsme se vždy pravidelně scházeli na krátká školení, které vedl přímo jeden z našich specialistů o novinkách ve svém oboru, podobně jsme sledovali i judikaturu. Nyní tuto agendu koordinuje právě Jana Buršíková, která nám předává i své znalosti a pomáhá nám s dotvářením takzvané knowledge base. Jde vlastně o poradenství dovnitř kanceláře.

Věnuje se tedy čistě této interní činnosti, nepracuje pro klienty?

Je to tak. Má vlastně 20 interních klientů. Snažíme se poskytovat čím dál kvalitnější službu, investujeme tak i do kolegů, kteří peníze přímo nevydělávají.

Bude toto trend? Že kanceláře, které takovéhoto člověka nemají, jej budou muset najít?

Je to potřeba. My jsme takovou osobu hledali dlouho a nebyli jsme historicky úspěšní. Nedávno jsem ale viděl, že takovou pozici poptávala přes inzerát i jiná advokátní kancelář a vím, že v některých větších kancelářích taková pozice obsazená je. Není to ale pravidlem.

Snažíme se rovnou učit začínající kolegy i to, jak klientům správně radit. Nevzděláváme kolegy jen v právu jako takovém, ale i v poradenství. Nejen, aby bylo efektivní, ale rovněž v souladu s advokátní etikou. 

VÍME PRVNÍ: Kancelář bnt má dva nové partnery. O koho jde?

Nedávno jste ve Wolters Kluwer vydali komentář o přeměnách obchodních společností. Budete se tedy více profilovat právě na takovéto odborné bázi?

Nejsme příznivci složitých a komplikovaných řešení. Nenajímáme si žádné vědce, kteří by psali dlouhé komentáře. Proto je ten zmíněný komentář praktický, k některým ustanovením jen popisuje, na co se v praxi naráží a jak se to překonává.

Vaše kancelář nedávno prošla rekonstrukcí. Jak bude nově vypadat?

Snažíme se v tom vyjít vstříc i našim lidem, budovat komunitu. Vybudovali jsme kavárnu a relaxační zónu s velkou televizí a playstationem. Udělali jsme si ale také průzkum spokojenosti s fungováním kanceláře a benefity. A vyšlo z toho například to, že kolegové nechtějí spotřebovávat tolik plastů. Přestali jsme tak kupovat balenou vodu a pořídili sodobar. Přihlásili jsme se také do projektu Do práce na kole.

Co další z průzkumu benefitů vyšlo? Co teď lidé, kteří pracují v advokacii, chtějí? 

Zvýšili jsme například dovolenou ze čtyř na pět týdnů. Teambuildingy budou probíhat mimo víkendy, během pracovních dnů. Kolegové chtěli také karty s volným vstupem na různá sportoviště. 

Je teď volný čas důležitější než to, zda bude člověk vydělávat o 10 tisíc více, či méně?

Pozoruji to při přijímacích pohovorech. Mladí lidé chtějí pracovat třeba jen čtyři dny v týdnu, ptají se na dovolenou. Volný čas je velmi akcentovaný, hraje důležitou roli. Stále více lidí se také chce třeba na tři týdny odříznout od světa. Dříve to tak v advokacii nefungovalo, dnes je to ale trend. Vidím i netrpělivost, ambicióznost, rychlou snahu o pozice. Klienti ale zatím spíše očekávají ten dřívější přístup, generačně se to ale také promění. Jsem na to zvědavý, byznys se může úplně změnit. 

Januš: Benešová je teď nejslabší ministryní, kterou kdy ANO mělo

Je vás kolem 20. Plánujete růst?

Současná velikost nám vyhovuje, víme, co se děje, vzájemně známe své klienty i práci. Jako partnerům nám navíc tato velikost umožňuje věnovat se přímo i poradenství, což je důležité pro klienty. I my vyjednáváme transakce, i my píšeme smlouvy. Když klient zavolá, nechceme mu říkat, že nevíme, ale zeptáme se kolegy, který na tom pracuje. 

Jak vlastně funguje celá vaše skupina?

Česká pobočka je největší, nejsilnější obratem i počtem lidí. Celá bnt je partnership, máme 16 mezinárodních partnerů, partnerů je kolem 30. Pravidelně se stýkáme, máme dlouhodobé vztahy. Jsme vlastně jedna advokátní kancelář, často se věnujeme i přeshraničnímu poradenství. Působíme ve specifickém regionu, ve střední a východní Evropě. Konkurentů, kteří mají podobný záběr, není tolik, ale rostou. Byť jsme střední kancelář, náš dosah dokazuje i to, že v 10 zemích mluvíme 21 jazyky. 

Máte pobočku i v Bělorusku. Jak se tam poskytují právní služby?

Působí tam několik právníků a jeden německý advokát. Je to velmi specifický trh kvůli režimu, který tam je. Řešili jsme například uzavření licenční smlouvy, které má každá pobočka s bnt International. Administrativně to bylo obrovské téma s množstvím právních a technických překážek. Bělorusko dělá ze zemí, v nichž působíme, byznysu nejvíce problémů. Jsme už zvyklí na práci online a třeba výměnu naskenovaných smluv, které pak platí. Čím více na východ ale jste, tím je to větší problém a svou roli stále hrají originály, formuláře, podpisy a razítka. 

Domácí vězení i peněžité sankce pachatele opravdu zasáhnou, podmíněné tresty ne

A pokud jde o Pobaltí?

To se liší hlavně obchodními partnery. Stejně jako jde ve střední Evropě o Německo a obecně západní země, spolupracuje Pobaltí se severní Evropou. S těmito kancelářemi tak máme logicky méně společných klientů než třeba se zeměmi Visegrádu. 

SDÍLET
sinfin.digital