7. DÍL SERIÁLU ADVOKÁTI PROTI TOTALITĚ | Otakar Motejl (1932-2010) má na náhrobku vedle jména jediné slovo: obhájce. Vlastně je všeříkající, za minulého režimu pomáhal jako advokát třeba Pavlu Landovskému, Alexandru Vondrovi, Jiřině Šiklové, Evě Kantůrkové, Petru Uhlovi či Vladimíru Škutinovi. Pavel Rychetský nyní dokonce pro INFO.CZ zavzpomínal, jak Motejl vynášel disidentům informace z vyšetřování. Do českého práva ale Motejl vtiskl daleko širší stopu, to už jako polistopadový předseda Nejvyššího soudu, ministr spravedlnosti a v závěru kariéry stylově jako vůbec první veřejný ochránce práv v českých dějinách.

„Byl jsem u všeho, ale nedokázal jsem nic,“ připomíná jeho ironické sebehodnocení vlastních zásluh Česká advokátní komora na výstavě Advokáti proti totalitě, která je součástí velkého projektu, jehož je INFO.CZ mediálním partnerem, a při jejíž přípravě rovněž zmapovala jména některých Motejlových klientů.

Jeho zmíněný citát ale hned další větou na panelu odmítá jeho dcera a stejného mínění patrně bude kterýkoliv relevantní pamětník, kterého bychom se na na „Otu“ Motejla zeptali.

Hájila Palacha, riskovala život kvůli vězni. Burešová byla statečnější, než jsme tušili

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital