Netradiční advokáti zrušili pevné linky i vlastní stoly. Novalia dosáhla s devíti právníky obratu 25 milionů

Jan Januš

Zdálo se, že advokát Pavel Marc vrcholu kariéry už dosáhl. Byl equity partnerem významné mezinárodní kanceláře, a patřila mu tak část jejích zisků. Přesto se ale rozhodl pro radikální změnu a s dalšími čtyřmi advokáty vytvořil novou alianci, kancelář nazvanou Novalia. Začali pracovat pro startupy a k advokacii přistoupili moderněji. Okamžitě třeba zrušili pevné linky a všem dali k dispozici své mobily a skypové účty. A uspěli. Kancelář se totiž podle Marce rychle dostala na roční obrat 25 milionů korun a advokátů je nyní už devět.

Pokud bychom hledali synonymum pro netradiční a nekonzervativní advokátní kancelář, přišli bychom právě na Novalii. Nejen, že v ní nikdo nepoužívá pevnou telefonní linku, ale žádný advokát nemá ani svůj pracovní stůl. Fungují v takzvaném hotelovém systému, každý si ráno musí zabrat pracovní místo, které je zrovna volné. A pokud chce pracovat třeba z domova, není to žádný problém. V Novalii nepotkáme ani žádnou asistentku, o administrativu se starají hlavně studenti práv.

„Způsob, kterým pracujeme, je dost radikální a opticky odlišný od toho, jak vypadají jiné advokátní kanceláře. Každý večer po sobě musíte nechat zcela čistý stůl. Když to někomu vyprávím, setkávám se s reakcí: To bych nezvládl, papíry musím mít nastlané kolem sebe, jinak nemůžu pracovat,” směje se advokát Pavel Marc, který sice firmě nešéfuje, ale svou reputací i zkušenostmi působí na ostatní jako přirozená autorita.

Sorry, makaku, ta fotka není tvoje. Zvířata nemají autorská práva. Zatím? Komentář Jana Januše

sinfin.digital