Od Benešové nemáme ani korunu. Císař, Češka, Smutný zveřejní jedinečnou výroční zprávu

Jan Januš

05. 02. 2020 • 07:30

Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, patřící k největším právním firmám na trhu a pracující dlouhodobě například pro ČEPRO či České dráhy, se odhodlala ke značně netradičnímu kroku, alespoň v českém prostředí. Dnes představí svou vůbec první výroční zprávu o výkonu advokacie v roce 2019, což učiní rovněž jako vůbec první právní firma v České republice. Kancelář tak reaguje i na některé negativní zprávy, které se o ní v posledních měsících objevily v médiích a jsou podle ní zavádějící.

Advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný se už v předchozích dnech ohradila například proti textu Deníku N „Ministerstvo spravedlnosti dalo zakázku advokátům, pro které pracovala Benešová“. Jde o to, že Benešová kdysi v kanceláři působila, krátce poté, co skončila jako nejvyšší státní zástupkyně. Na konci loňského roku jí vedený resort podepsal s kanceláří rámcovou smlouvu na 400 tisíc korun, sjednala ji vedoucí odboru veřejných zakázek resortu.

Jak ale upozorňuje Jaromír Císař, jeden ze základajících společníků kanceláře Císař, Češka, Smutný, o nic nekalého a ani nemravného nešlo. Právní firma se tak proti celkovému vyznění textu ohradila dopisem šéfredaktorům. „Paní ministryně Benešová sama tuto zakázku nezadala, a dokonce ani o jejím zadání nevěděla. Nebyl k tomu totiž žádný důvod, poměrně nevýznamná zakázka byla plně v kompetenci vedoucí příslušného odboru,“ uvádí v dopisu, který kancelář zveřejnila i na svých webových stránkách, Jaromír Císař. 

Císař taktéž zdůrazňuje, že žádné peníze dosud nebyly na základě zmíněné smlouvy čerpány a je možné, že ani nebudou. „V řadě sporů jsme stáli na straně státu a mnoho významných případů jsme dovedli do pro něj úspěšného konce. Navíc v oboru veřejných zakázek je naše expertíza známá a uznávaná. Rozhodnutí ministerstva lze tedy považovat za řádné plnění jeho povinností s odbornou péčí. Smlouva byla uzavřena a zveřejněna čerstvě, takže zatím nemohla začít být ani naplňována a nelze proto hodnotit kvalitu ani rozsah poskytnutých služeb. Není dokonce jasné, jestli tyto služby budou v budoucnu vůbec opravdu objednány, neboť jde jen o smlouvu rámcovou,“ popisuje rovněž advokát.

Kanceláři vadí takovýto „hon“ na politiky, k němuž podle ní dochází. Jaromír Císař tak klade v dopisu i tyto řečnické otázky: „Neměly by pak být ze státních zakázek vyloučeny pro jistotu všechny soukromé firmy, které kdy zaměstnaly pozdějšího pracovníka nějakého ministerstva? Chceme skutečně bránit, aby se ministrem stal někdo, kdo předtím sbíral zkušenostmi i v soukromém sektoru? Má být vhodným ministrem pouze ten, kdo celý život nepoznal nic jiného než státní byrokracii?“

Podle informací, které má INFO.CZ k dispozici, chce nyní kancelář otevřít veřejnou debatu právě o těchto tématech. Není totiž podle ní v pořádku politiky na jednu stranu vybízet k tomu, aby měli zkušenosti z reálného života a podnikání a na druhou stranu je pak automaticky podezírat z různých nekalostí.

Advokátní kanceláře působící na českém trhu bývaly dlouhodobě a tradičně poměrně opatrné v prezentování jakýchkoliv informací o sobě samých. Stále to platí zejména pro domácí pobočky zahraničních sítí. V poslední době se ale hlavně některé české právní firmy více otevírají. O výsledcích a další informacích o vnitřním fungování tradičně komunikuje například největší kancelář na trhu Havel & Partners. Ta již uvedla, že loni v rámci celé skupiny utržila více než miliardu korun.

SDÍLET