Právnické komory bojují proti vládnímu nápadu na novou (ne)právnickou živnost a Otevřená advokacie přišla o klíčovou nominantku

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Vláda Andreje Babiše přijala na začátku května návrh nového nařízení, které upravuje obsahovou náplň jednotlivých živností v Česku. Jak se ukázalo, v případě poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy vláda tak trochu přestřelila a dala bianco šek právním vinklářům. Právní rady by tak mohli poskytovat i lidé bez právního vzdělání. Původně nenápadný krok zvedl ze židle českou advokacii.

Zakládání právnických osob, zprostředkování sepsání společenské smlouvy nebo zprostředkování uzavření smlouvy o vyčlenění majetku svěřenského fondu. To je jen výčet z činností, které by mohl poskytovat podle nové živnosti s názvem „Poskytování služeb pro právnické osoby a svěřenské fondy“ v zásadě kdokoliv s volnou živností. Na první pohled nenápadná změna pobouřila právnickou obec v Česku. Nejenom, že ji údajně vláda s nikým nekonzultovala, ale také jde s nařízením proti zákonu. Podle prvotních informací z ministerstva spravedlnosti o takové změně dokonce předem nevěděl ani sám resort. "Nejednalo se o iniciativu ministerstva spravedlnosti," napsal v sms zprávě mluvčí resortu Vladimír Řepka. Podle neoficiálních vyjádření s návrhem zásadně nesouhlasí například notáři nebo podnikoví právníci. Konkrétní už je Česká advokátní komora, podle které se vláda pokouší legalizovat protiprávní poskytovatele právních služeb.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co vadí na vládním návrhu České advokátní komoře?
  • A kdo opustil kandidátku Otevřené advokacie?
sinfin.digital