Pět událostí na trhu právních služeb, které by vám neměly uniknout

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Souhrnu nejzajímavějších událostí uplynulých dnů na trhu právních služeb dominují zejména personálie. Významné posily hlásí například kanceláře Dentons nebo Císař Češka Smutný. Nechybí ani pohled na transakční dění nebo zajímavé spojení kanceláře Petráš Rezek s transakčními poradci.

Barbora Vlachová je novou vedoucí advokátkou Císař Češka Smutný. Advokátní kancelář Císař Češka Smutný navyšuje počet právních týmů a přidává oblast kyberbezpečnosti, digitální transformace a práva IT. Ty bude mít na starost nová vedoucí advokátka Barbora Vlachová, která doposud dlouhodobě působila jako samostatná advokátka. „Barbora Vlachová patří mezi přední odborníky v tomto oboru. A nejen v něm. Ve své praxi opakovaně prokázala, že umí vést tým lidí, navíc dosahovala vynikajících výsledků u vlastních klientů,“ říká Jaromír Císař, společník kanceláře Císař Češka Smutný. Barbora je členkou sekce České advokátní komory pro IT a GDPR. Je také zapsána jako rozhodce Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky a Agrární komoře České republiky. Aktuálně vyučuje na Policejní akademii České republiky v Praze a na Vysoké škole ekonomie a managementu.

Do týmu Dentons nastoupil emeritní místopředseda Ústavního soudu Jaroslav Fenyk. Do pražského oddělení litigace a řešení sporů mezinárodní advokátní kanceláře Dentons nastoupil profesor Jaroslav Fenyk (titulní foto), který působil v minulosti jako náměstek na nejvyšším státním zastupitelství a místopředseda Ústavního soudu. V Dentons bude působit jako advokát of counsel. „Agenda největší světové právní kanceláře je výzvou, na kterou se velmi těším, stejně jako na spolupráci s týmem vynikajících odborníků v Praze a v dalších pobočkách,“ uvedl sám Jaroslav Fenyk. „Jsem přesvědčen, že v ní zúročím znalosti a zkušenosti, které jsem v trestním i ústavním právu jak na národní, tak na mezinárodní úrovni získal,“ dodal.

Jaroslav Fenyk je jednou z nejuznávanějších osobností v oboru trestního práva v České republice i v rámci Evropské unie. V letech 2013–2023 působil jako soudce a místopředseda Ústavního soudu a v letech 1999–2006 jako náměstek na nejvyšším státním zastupitelství. Trestnímu právu se věnoval i jako státní zástupce, advokát a vysokoškolský profesor. V roce 2010 byl v soutěži, kterou pořádá Česká advokátní komora a akciová společnost epravo.cz, vyhlášen „Právníkem roku“ v oboru trestního práva v České republice. Jako člen expertních výborů Rady Evropy a Evropské unie se podílel na harmonizaci trestního práva, působil v Mezinárodní asociaci státních zástupců, spolupracoval na tvorbě modelového trestněprávního opusu Evropské unie Corpus Juris a byl též předsedou Mezinárodní asociace pro trestní právo. Jaroslav Fenyk je profesorem na katedře trestního práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a přednáší rovněž na řadě zahraničních univerzit.

Další zajímavé personálie. Advokátní kancelář Wilsons oznámila příchod Adama Knapka, uznávaného seniorního advokáta specializujícího se na řešení sporů. Adam má rozsáhlé zkušenosti z několika prestižních advokátních kanceláří. Specializuje se na procesní právo a zastupování v soudních i arbitrážních řízeních. Během let se zabýval složitými případy týkajícími se nekalé soutěže, obchodně-právních a korporátních sporů a insolvenčních sporů. Jeho rozsáhlé zkušenosti zahrnují také zastupování předních českých bank a koordinaci právních služeb pro globální letecké společnosti.

Advokátní kancelář Schejbal & Partners se rozrostla o advokáta Martina Novotného, který je odborníkem na obchodní právo, přičemž dále se specializuje na právo IT, kde může uplatnit své rozsáhlé vědomosti o moderních technologiích, včetně kryptoaktiv. 

Hned dvě nové posily nedávno oznámila také advokátní kancelář PwC Legal. Expert na daňové a komerční spory Petr Syrovátko nastoupil na pozici Associate Partnera a ujal se vedení a rozvoje této praxe v pražské kanceláři. Jiří Brabec pak posílil řady advokátů v týmu fúzí a akvizic. Petr se profesně specializuje zejména na spornou agendu. A to jak na daňové a komerční spory, tak i na správní a administrativní řízení či arbitráže. Jako advokát má bohaté zkušenosti se zastupováním klientů v českých i mezinárodních sporech a arbitrážích a rovněž se aktivně podílí na jejich řešení, a to v roli rozhodce či mediátora. Před nástupem do PwC působil Petr Syrovátko jako vedoucí litigační praxe jak v poradenské společnosti Deloitte, tak i v pražské kanceláři mezinárodní advokátní kanceláře Wolf Theiss. Jiří se ve své praxi věnuje především obchodnímu právu, zabývá se právním poradenstvím zejména u fúzí a akvizic. V neposlední řadě poskytuje právní služby v oblasti práva nemovitostí a záležitostech s ním spojených. Kariéru začínal ve státní správě, konkrétně na Ministerstvu financí. Jako advokát působil v předních pražských advokátních kancelářích, naposledy v mezinárodní kanceláři Eversheds Sutherland.

Skupina Petráš Rezek se rozrostla o vlastní transakční tým. Záběr praxí rozšiřuje také skupina Petráš Rezek, jejíž součástí doposud byly advokátní, daňová a účetní kancelář. Nově vznikla ve spojení s M&A poradci Jiřím Dvořákem, Janem Vránou a Jiřím Švirákem společnost Petráš Rezek transakce, poskytující poradenství v oblasti prodeje, nákupu a fúzí firem, nástupnictví ve firmách a generačních obměn, vyhledávání investorů do společností, prodeje či nákupu obchodních podílů a majetkových transakcí. „Za tímto krokem stojí především vzrůstající počet transakcí, které advokátní a daňová kancelář realizuje,“ říká advokát Filip Petráš. Podle Lukáše Rezka je cílem skupiny stát se jedničkou v prodeji firem na Moravě.

Clifford Chance radila klubu bank při financování modulárních staveb. Clifford Chance poskytovala poradenství klubu bank tvořenému Českou spořitelnou a UniCredit Bank v souvislosti s financováním společnosti Moravia Containers ze skupiny Oriens, jednoho z předních evropských výrobců v oblasti modulových staveb, obytných, sanitárních a technologických kontejnerů. Banky poskytly financování pro akvizici společnosti Steelmart, která umožní vybudování nového výrobního zařízení pro podnikání Moravia Containers. Tým Clifford Chance vedl counsel Dominik Vojta pod dohledem partnera Miloše Felgra. Tým dále doplnily advokátka Bára Mika a advokátní koncipientka Pavlína Tomečková.

sinfin.digital