Právníci ve víru sociálních sítí. Na Clubhouse jsou za hvězdy, na YouTube radí zdarma. A Dagmar Dubecká již neřídí Kocián Šolc Balaštík

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | Každý čtvrtek jste byli na INFO.CZ zvyklí na výběr toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém týdnu řešilo ve světě české advokacie. Ani začátek února není jiný. S novým autorem, ale se stejným zápalem.

Právnický stav nebývá považován za ten neprogresivnější, pokud jde o využití nových technologických platforem a sociálních sítí. O to větším překvapením je dynamika, s jakou se  rozpíná na nové audio platformě Clubhouse, která připomíná živý podcast. Jestli něco o právnících víme s jistotou, tak to je jejich nikdy nekončící záliba v debatování, a tak na Clubhouse dávají právní i byznysové rady nebo otevírají důležitá společenská témata. 

Po hlavě do nové sociální sítě skočili ti nejprogresivnější advokátní marketéři. Havel & Partners vyslali do éteru partnera Roberta Nerudu, který spolu s podnikatelem Tomášem Čuprem nebo prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomášem Prouzou řešil potravinové kvóty. Jejich debata v jeden moment přilákala přes 400 posluchačů. Taková účast by na každé odborné konferenci byla v dobách před koronavirem ukázkovým úspěchem, a tak už je v plánu druhé vydání s tématem „Z advokacie do taláru (a zpět)“. Havel & Partners se podařilo zajistit účast soudce Nejvyššího správního soudu Tomáše Rychlého a soudce Krajského soudu v Brně Martina Kopy. Ti si přitom oba prošli velkou advokacií.

Šance se na nové síti chytli také Ondřej Trubač, Kristián Léko a Patrik Koželuha. Na svou Kávu s Bříza & Trubač si vybrali pondělní ráno, kdy spolu s šéfem Maxima Reality Vladimírem Zuzákem nabídli debatu o realitách v Praze. A přilákali přes sto posluchačů. Viditelní jsou na Clubhouse také brněnští progresivní právníci Pavel Kroupa s Jiřím Helánem z Kroupahelán, kteří uspořádali debatu na téma online uzavírání smluv. „S naším prvním pokusem jsem spokojení, máme díky němu spoustu nápadů do budoucna,“ zhodnotil Pavel Kroupa. 

Krátká odbočka: Jiří Helán pomohl jako zakládající člen iniciativy českých podnikatelů a vědců „Změna k lepšímu“ s formulováním deseti kroků k udržitelnému restartu české ekonomiky. Ty představila iniciativa právě v tomto týdnu. „Jako životní optimista se na současnou situaci okolo covidu, každodenní překážky, i problémy způsobené změnou klimatu a životního prostředí, snažím dívat jako na příležitost,“ uvedl k představení souboru opatření, mezi kterými jsou například investice do energetické soběstačnosti nebo podpora cirkulárního nákupu.

Když už jsem zmiňoval právníky „na sítích“, nemůžu vynechat aktuální počin advokátů z Kinstellar. V tomto týdnu se na jejich YouTube kanále objevilo svým způsobem výjimečné video. Více než dvouhodinový záznam on-line konference na téma letošních legislativních změn. Ne že by podobné formáty nebyly obvyklé, většinou se ale drží jen pro úzkou skupinu klientů či platících diváků. Takový přístup je potřeba ocenit a dát za vzor ostatním.

Na závěr se musím ještě zmínit o významné advokátní personálii, která ani nestihla zaschnout na papíře. Po devíti letech se z pozice řídící partnerky advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík stáhla Dagmar Dubecká. Nahradil ji uznávaný expert na oblast bankovnictví a pojišťovnictví Petr Kasík, který kancelář povede spolu s dalšími členy řídícího týmu Pavlem Dejlem a Jiřím Horníkem. Mimochodem kancelář Kocián Šolc Balaštík se právě v tomto týdnu opět po delší době objevila v médiích. Zastupuje totiž čínskou firmu Fujian Tiancheng Holdings, která se snaží dosáhnout uznání své pohledávky ve výši 28,7 milionu korun v insolvenčním řízení s oděvní firmou Blažek Praha.

Ale zpět k Dagmar Dubecké. Charismatická právnička, která stojí za klíčovými transakcemi kanceláře, se bude nadále věnovat především své agendě v oblasti korporačního práva, fúzí a akvizic. I když bude Dagmar Dubecké v nové roli možná o něco lépe, česká advokacie tím přišla o jednu z nejvýraznějších ženských tváří na vedoucích pozicích. 

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na [email protected].

sinfin.digital