Právnická koroporadna pomohla tisícům lidí. A kolik si vydělají začínající advokáti v Česku?

VÝBĚR JAROSLAVA KRAMERA | V uplynulém týdnu jsme v advokacii přivítali nového řídicího partnera v Dentons, sledovali zajímavá data z koroporadny a zjistili, že mladí právníci si vydělají nejvíc v Belgii, Německu a Rakousku. Nejhůř jsou na tom z vybraných evropských zemí v Portugalsku, Česku a Rumunsku. 

Analytici britské právnické firmy Wright Hassall LLP porovnali ve své nejnovější analýze příjmy právníků napříč dvaceti evropskými státy. Zaměřili se na juniorní právníky (paralegal), advokáty nebo mediátory. „Jako vysoce konkurenční odvětví se spoustou různých zaměření není žádným tajemstvím, že kariéra v právu může být jednou z nejlépe placených profesí na světě,“ uvádí Wright Hassall. Česko se ale drží u všech pozic v evropském srovnání na spodních příčkách.

Pokud jde o začínající právníky, nejlépe si vedly Belgie, Německo a Rakousko. V přepočtu na dolar srovnatelné kupní síly se juniorní právníci ve všech těchto třech státech se svými platy dostali nad 76 tisíc dolarů za rok. V Dánsku a Nizozemí si pak juniorní právníci vydělají ročně více než 70 tisíc dolarů srovnatelné kupní síly. V první desítce a současně nad hranicí 60 tisíc dolarů se objevilo ještě Švýcarsko, Itálie, Irsko, France a Finsko.

Na chvostu žebříčku se podle Wright Hassall bezkonkurenčně drží Rusko. V přepočtu na dolar srovnatelné kupní síly si tamní juniorní právníci vydělají za rok necelých 30 tisíc. Rumuni jsou s 36 tisíc na předposledním místě. Pomyslnou bronzovou medaili drží Češi s 45 tisíci dolary. Například v Polsku je to o 4 tisíce dolarů víc. Ani u dalších právnických pozicí si Česko nepolepšilo. Například advokát v Německu si za rok vydělá v přepočtu na dolar srovnatelné kupní síly průměrně o třetinu více než u nás.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo vede nově pražskou kancelář globální právní firmy Dentons?
  • A na co se zaměřovaly dotazy bezplatné koroporadny?
sinfin.digital