Vedení České advokátní komory potřebuje změnu. Jinak nečekejme digitalizaci, říká Pavel Kroupa

Česká advokátní komora (ČAK) si bude už na podzim volit nové vedení. O posty v představenstvu se uchází s vlastním programem čtyři uskupení – Kandidátka 21 a platforma Moderní advokacie, která je její součástí, dále Otevřená advokacie a Komora 2.0. INFO.CZ přináší třetí díl ze série rozhovorů s jejich zástupci. Jak by se měla komora digitalizovat, jak by měla hospodařit a komunikovat? Jak velkým tématem je vzdělávání nebo boj s vinkláři? A která témata kandidáty spojují či rozdělují? Na třiadvacet otázek, které jsou pro všechna uskupení stejné, odpovídalo společně pět zástupců Komory 2.0. – Pavel Kroupa z Kroupahelán, Michala Plachká z Pure Legal, Jan Šafránek, Lucie Dolanská Bányaiová z Bányaiová Vožehová a Vítězslav Paděra z Paděra, Rada & Partneři.

Komora 2.0 je tým partnerek a partnerů vlastních advokátních kanceláří z celé České republiky. „Naše zkušenosti z jejich budování teď chceme nabídnout komoře,“ avizují na svém webu. Již nyní například sestavili pro své kolegy některé základní potřebné vzory nebo souhrnné informace – třeba ohledně advokátních úschov. Velkým tématem je pro ně také vdělávání nebo digitalizace. „V digitalizaci komora až neuvěřitelně zaostává, a příliš pomalé tendence ještě více vystoupily do popředí v porovnání s tím, jak se ostatní byli schopni poprat s novými požadavky v době pandemie,“ říkají zástupci Komory 2.0 v rozhovoru pro Info.cz.

Co je podle vás hlavním cílem působení představenstva České advokátní komory?

Pavel Kroupa: Hlavní úlohu představenstva spatřujeme ve správě a organizaci záležitostí advokátního stavu – jak ve vztahu dovnitř, tak ve vztahu ven. Ve smyslu vnitřní organizace by představenstvo mělo udávat směr – zejména na poli inovací, digitalizace a komunikace, a zabezpečovat organizační zázemí pro výkon advokacie. Směrem ven jde pak zejména o ochranu základních atributů advokacie (jako její nezávislosti a mlčenlivosti), podílení se na legislativních procesech a vhodná komunikace toho všeho navenek. Představenstvo má a mělo by mít rovněž nezastupitelnou roli při vytváření obrazu advokátního stavu u veřejnosti.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Je Komora 2.0 pro zvýšení advokátních poplatků?
  • Jak chce bojovat proti vinklářům?
  • Jak se staví ke smlouvě na pronájem Paláce Dunaj?
sinfin.digital