VÍME PRVNÍ: Kteří advokáti jsou s prezidentem v Izraeli? Jde o zástupce čtyř českých právních firem

Jan Januš

27. 11. 2018 • 07:00

Prezident Miloš Zeman právě pobývá s početnou delegací v Izraeli. K cestě se připojili rovněž další vrcholoví politici, jako je předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) či ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), a významní podnikatelé. Státní návštěvy, která začala v neděli a skončí ve středu, se účastní také zástupci čtyř českých právních firem, zjistilo INFO.CZ. Jde o kanceláře CEE Attorneys, Císař, Češka, Smutný, Becker & Poliakoff a Havel & Partners.

Svou účast zatím pro INFO.CZ výslovně potvrdili zástupci kanceláře Císař, Češka, Smutný a také advokát Zdeněk Tomíček, který je šéfem expanze ve skupině CEE Attorneys.

Pavel Smutný, společník advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný, se mise účastní především z pozice presidenta Česko-izraelské smíšené obchodní komory, která cestu společně s Hospodářskou komorou ČR organizuje.

K Izraeli má tak i jeho kancelář logicky blízko, cesty se účastní rovněž další ze společníků firmy, advokát Petr Michal.

Právě díky členství v této komoře se do delegace ostatně zapojila i CEE Attorneys, uvedl Zdeněk Tomíček.

„Naše kancelář má v současné době již několik klientů z Izraele. Zároveň aktivně pracujeme na uzavření partnerské dohody s izraelskou advokátní kanceláří, tak, abychom mohli na daném trhu plně fungovat. V této činnost nás podporuje česká ambasáda v Izraeli a také jeden z kandidátů na starostu Jeruzaléma, který je můj přítel a zároveň významný místní advokát. Stejnou spolupráci jsme již navázali v Číně, Indii a Japonsku a výsledky se rychle dostavují,“ popisuje Tomíček některé ze svých záměrů v připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ.

Zatímco kancelář Havel & Partners je na českém trhu vůbec největší právní firmou a k lídrům trhu patří svou velikostí i Císař, Češka, Smutný, kanceláře Becker & Poliakoff a CEE Attorneys se v českém právním prostředí nepočítají k těm nejviditelnějším a nevýraznějším hráčům.

Obě ale svou velikostí patří ke středním firmám, pro prvně zmíněnou pracuje podle jejích webových stránek 17 právníků. Celá síť CEE Attorneys pak podle webu spojuje přes 70 právníků.

Kdo se delegace účastní?

Další kanceláře na dotazy INFO.CZ zatím nereagovaly. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček pak odkázal na Hospodářskou komoru ČR.

„Jména účastníků a firem nezveřejňujeme u jakékoli podnikatelské mise, ať už podnikatelé doprovázejí prezidenta, nebo kteréhokoli jiného ústavního činitele. Různé právní kanceláře, bankovní společnosti nebo pojišťovny jsou častými účastníky podnikatelských misí (pojištění exportu, poskytnutí úvěrů, právní služby). Hospodářská komora podnikatelskou misi do Izraele koncipuje jako multioborovou. Přihlásit se do ní mohla kterákoli česká firma se zájmem o izraelský trh bez ohledu na její velikost nebo odvětví, ale také různá vědecká pracoviště či vysoké školy,“ reagoval pak Miroslav Diro z jejího tiskového oddělení.

S tím, že: „V 70členné podnikatelské delegaci jsou zastoupené firmy napříč regiony, odvětvími a obory. Mimo jiné strojírenské firmy orientující se na výrobu dopravních prostředků, výrobci elektromotorů, čerpadel, ale také firmy zabývající se biotechnologiemi, námořní přepravou, poskytovatelé lázeňských služeb či pivovar.

Početnou část podnikatelské delegace tvoří firmy z oblasti obranného průmyslu, například výrobci českých radarů a technologií pro detekci zbraní a eliminaci dronů, firmy zabývající se protichemickou a protibiologickou ochranou, výrobci armádních tkanin a velkoprostorových armádních stanů nebo protipožární techniky.“

„Stejně jako u kterékoli podnikatelské mise, kterou organizuje Hospodářská komora, si náklady cesty musí hradit sami účastníci mise,“ dodal Diro.

Připravujeme podrobnosti a rozhovory.

SDÍLET