Každé druhé znásilnění je v Česku potrestáno jen podmínkou. Změnit to chce projekt Bez trestu

Ročně je v Česku spácháno až dvanáct tisíc znásilnění. Justice si ale s tímto fenoménem neumí poradit a pachatelé odchází od soudu v polovině případů pouze s podmínkou. Právničky Lucie Hrdá, Kristýna Benešová a Lucie Ottinger proto založily spolu s dalšími dobrovolníky projekt Bez trestu, který bojuje proti zlehčování sexualizovaného a domácího násilí a chce pro pachatele férové tresty.

„Svou manželku probudil fackou do obličeje, klekl si na ni v oblasti přirození, strhl z ní kalhotky, zahodil je a křičel na ni. Začal ji pravou rukou škrtit tak silně, že nemohla dýchat a obávala se, že ji uškrtí, současně jí pravou rukou sáhl do přirození, přičemž se žena aktivně bránila a odkopla svýma nohama. Poté ji uchopil za vlasy a její temenní částí hlavy ji opakovaně udeřil o zeď ložnice. Pak ji nacpal částečně tělo do skuliny mezi postel a zeď, hlavou dolů, tlačil jí na záda, aby se nemohla hýbat. Poté, co vyndal prsty z jejího přirození, řekl jí, ať na něj zavolá policajty, nebo ji zabije a šel si pro kuchyňský nůž…“ Tak zní jeden z tisíců případů znásilnění a domácího násilí v Česku. Žena, kterou její manžel dlouhodobě bezdůvodně fyzicky a psychicky týral – například jí tloukl hlavou o vanu, přičemž se strachy pomočila, tekla jí z uší krev a musela vyhledat lékařskou pomoc – je jedna z pouhých pěti procent lidí, kteří znásilnění oznámí. Rozsudek pro jejího manžela? Dvouletá podmínka a pokuta 50 tisíc korun. A to je podle šesti zakladatelek projektu Bez trestu málo. 

„Znásilnění patří pro jeho oběti spolu s pokusem vraždy k nejvíce zraňujícím trestným činům. I přesto je u nás jedno ze dvou znásilnění potrestáno podmínkou,“ tvrdí iniciátorky projektu Bez trestu, právničky Lucie Hrdá, Kristýna Benešová a Lucie Ottinger a expertky na oblast lidských a sociálních práv, projektový management a marketing Livie Bencková, Klára Kadár a Pavlína Zvolánková. „Domácí a sexualizované násilí má devastující následky na životech obětí, které pak velkou část z nich provází po zbytek jejich života. Přesvědčení obětí sexualizovaného násilí o tom, že ani nemá smysl trestný čin nahlašovat, protože se pachatelům “nic nestane”, navíc určitě nepomáhá neveselým statistikám o počtu nahlášených znásilnění,“ dodávají. 

Podle dat portálu Jak trestáme odchází tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí od soudu s podmíněným trestem. Problémem je podle iniciativy zlehčující a přezíravý přístup některých orgánů činných v trestním řízení. Policisté, soudci, státní zástupci, ale i třeba advokáti a soudní znalci či sociální pracovníci podle iniciátorek projektu mnohdy nerozumí mechanismům domácího násilí a procesům viktimizace. Nechápou, co se děje s oběťmi, ani závažnost zásahu do jejich tělesné i duševní integrity. „Zlehčování situace oběti či následků trestného činu se pak mimo jiné odráží i v ukládaném trestu a přiznanému odškodnění pro oběť,“ říkají. 

Bez trestu se proto snaží změnit rozhodovací praxi soudů v oblasti sexuálního a domácího násilí. Projekt se zaměří na tři hlavní oblasti. První z nich je veřejná databáze trestních rozsudků, druhou pak práce s konkrétními rozsudky. „Na konkrétních příkladech budeme ukazovat, že podmíněný trest je pro pachatele sexualizovaného a domácího násilí často extrémně nepřiměřený. Budeme se věnovat i tomu, že předsudky o obětech, pachatelích a sexualizovaných trestných činech se obecně objevují i v rozhodování soudů, a mohou mít tedy vliv na neadekvátní trestání v této oblasti,“ avizuje jedna z iniciátorek projektu, advokátka Lucie Hrdá. Sama anonymizovaně zveřejnila některé z případů, které zastupovala. Mezi rozsudky se tak objevuje například tříletá podmínka za čtyři roky trvající domácí násilí s prodáváním manželky k prostituci nebo tříletá podmínka za půlroční zneužívání dítěte se znásilněním.

Poslední oblastí, na kterou se Bez trestu zaměří, je vzdělávání soudců a státních zástupců. To vše s pomocí větší medializace problematiky. První pro veřejnost viditelnou akcí iniciativy Bez trestu proto bude Pochod proti sexualizovanému a domácímu násilí, který odstartuje 4. června v 17:30 hodin na Palackého náměstí v Praze. „Vybrali jsme datum 4. června zcela záměrně, kdy si připomínáme Mezinárodní den dětí, které se staly obětí agrese,“ zve na akci jedna z organizátorek Lucie Ottingerová.

SDÍLET

Scheinherr v dopravě opakuje chyby předchozího vedení magistrátu. To dělá jen hlupák, říká Pospíšil

Jan Palička

Kdo se v poslední době pokoušel projet Prahou autem, ten na vlastní kůži zažil pomyslný dopravní očistec. Náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha sobě) je tak pod palbou kritiky nejen opozičních zastupitelů, ale i koaličních partnerů z řad Spojených sil pro Prahu. Někdejší předseda zastupitelského klubu Spojených sil Jiří Pospíšil v rozhovoru pro INFO.CZ vysvětluje, že právě oblast dopravy je něčím, na čem se magistrátní koalice dlouhodobě neshoduje. „Mrzí mě, že v oblasti dopravy nedošlo k nápravě chyb, které dělalo předchozí vedení magistrátu, a to je i důvod, proč takto otevřeně vystupuji s kritikou počínání pana radního pro dopravu Scheinherra,“ říká Pospíšil s tím, že jeho cílem není okopávání kotníků koaličního partnera, ale prosté vyslovení nesouhlasu s jeho kroky. „Když někdo opakuje staré chyby svých předchůdců a nepoučí se z nich, tak ať se na mě nikdo nezlobí, ale to dělá jen hlupák,“ dodává Pospíšil.

Přečíst celý článek
sinfin.digital