Každý vězeň stojí ročně stovky tisíc. Knihou Tresty budoucnosti otevíráme diskuzi o změnách

Jan Januš

Čelíme obtížné situaci, koronavirové pandemii. Vleklé právní problémy, spočívající například v tom, že má Česká republika přetížené věznice a počtem vězňů se vymyká evropskému průměru, nyní mohou být z řady důvodů ještě závažnější. Trestní zákoník přitom nabízí vedle trestu odnětí svobody množství dalších typů trestů, takzvaných alternativ k vězení. Proč se nevyužívají tak často, jak by bylo žádoucí? Co je třeba udělat pro to, aby soudy častěji nařizovaly peněžité tresty a posílaly odsouzené do domácího vězení? A neměli bychom se na začátku 21. století a v takto bezprecedentní chvíli zamyslet i nad tím, zda nepotřebujeme i zcela nové tresty? Všechna tato témata rozebírá nová kniha Tresty budoucnosti, která zároveň otevírá novou knižní edici INFO.CZ.

Na 100 tisíc obyvatel připadá v České republice podle zprávy Rady Evropy více než 200 vězňů. Například v porovnání se soudním Německem je to skoro třikrát více. Trestní zákoník, podle kterého se postupuje už 10 let, přitom nabízí množství alternativ k trestu odnětí svobody. Z řady důvodů ale nejsou využívány tak často, jak by mohly a hlavně měly být. Do budoucna je silně žádoucí, aby se tato situace změnila, a to z důvodů, které rozebíráme v jednotlivých kapitolách knihy Tresty budoucnosti, která právě vychází.

Knihu připravil Jan Januš, na jejím obsahu se významně podíleli například ústavní soudce profesor Pavel Šámal, tehdejší předseda Nejvyššího soudu a hlavní autor trestního zákoníku, místopředseda České advokátní komory a prezident Unie obhájců Tomáš Sokol, předseda Ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda či šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, podobně jako další odborníci. Publikace vychází z původního seriálu právní sekce zpravodajského portálu INFO.CZ Tresty budoucnosti a dalších souvisejících textů.

Kniha je prvním titulem chystané právní série, zároveň otevírá celou knižní edici INFO.CZ jako takovou. V té ještě letos vyjdou Prezidenti od profesora Martina Kováře a Vertikály svobody od komentátora Martina Schmarcze.

Knihu Tresty budoucnosti distribuuje Nakladatelství Leges, za 290 korun ji můžete zakoupit i přímo prostřednictvím INFO.CZ. V případě zájmu prosím napište na [email protected].

sinfin.digital