Napětí kvůli novým insolvencím. Zůstane v Česku jen 20 insolvenčních správců?

Jan Januš

Se začátkem června se zásadně změnil insolvenční zákon. Novinky jsou spojené zejména s novými pravidly pro oddlužení, do něhož může nově vstoupit více dlužníků. Některé doprovodné vyhlášky ale vyšly až těsně před účinností nových pravidel a na vyjasnění dalších souvislostí se proto ještě čeká. Insolvenční správci si tak nejsou jistí, jak mají v některých situacích postupovat. Obávají se přitom i nového pravidla ohledně praxe vlastních zaměstnanců. Podle některých hlasů může vést dokonce až ke změnám na trhu a jeho zúžení třeba na dvacet největších insolvenčních správců. Téma se intenzivně řešilo i na konferenci Insolvence 2019, jejímž bylo INFO.CZ mediálním partnerem.

Při výkonu funkce mohou insolveční správce nově zastupovat jen zaměstnanci se středoškolským vzděláváním a rovněž s minimálně šestiměsíční praxí. Některým insolvenčním správcům ale není zcela jasné, co toto ustanovení znamená a jak jej mají vykládat. Musí jít skutečně o zaměstnance s pracovní smlouvou, nebo tuto podmínku splní i pracovníci na základě dohod o provedení práce či o pracovní činnosti? Mohou ve firmách, které se věnují insolvencím, něco dělat i ti, kteří šestiměsíční praxi ještě nesplnili? A jak vlastně praxe mají dosáhnout?

Podle slov ředitele odboru insolvence ministerstva spravedlnosti Martina Richtera a legislativce Ondřeje Zezulky ze stejného resortu ale není ustanovení tak přísné, jak to může na první pohled vypadat. Zaměstnanec bez zkušeností se tak nemůže účastnit výkonu funkce insolvenčního správce, ostatní činnosti ale dělat může, uvedl Zezulka. Tito zaměstnanci se tak podle něj mohou věnovat například dědickým řízením či výkonu činnosti na provozovně, přičemž jim nabíhá i požadovaná praxe.

Začíná se kontrolovat, zda dlužníci vydělávají dost. Jak teď dosáhnout na oddlužení a na co si dát pozor?

sinfin.digital