Podplácení a vydírání soudců? Na severu není častější než jinde, říká šéf tamní justice Dörfl

Jan Januš

Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl by se měl od nového roku posunout o stupeň výše, na konci září totiž vyhrál výběrové řízení na místo předsedy Vrchního soudu v Praze. Jeho jmenování posvětila už i vláda, prezident by ho tak měl do funkce v nejbližší době jmenovat. Ve velkém rozhovoru pro INFO.CZ Dörfl popisuje současný stav v severočeské justici, kterou se mu za posledních pět let, které strávil v jejím čele, podařilo zmodernizovat, zrychlit i zdůvěryhodnit.

V čele severočeské justice jste pět let. Jak po té době vnímáte její specifika?

Začínal jsem na Okresním soudu v Nymburce, kde byly na začátku 90. let také velice nepříjemné poměry co do počtu neskončených kauz.  Během krátké doby odtud řada kolegů odešla a na ostatní zůstaly stovky spisů. Nebylo to tady na severu pro mě neznámé prostředí, spíše mi připadalo, že se vracím o 20 let zpátky. Tak na mě vlastně působila celá zdejší justice, že se tu do určité míry zastavil čas. Problémy, které byly podle mého názoru zjevné a daly se řešit, desítky let vyřešené nebyly. 

Soudci a další zaměstnanci se tu potýkali, a do jisté míry ještě potýkají, s poměry, kdy se soudci dostávali k prvnímu úkonu ve věci třeba po třech a půl letech. Když si představíte realitu účastníků řízení, je to moc špatné. To nejhorší je za námi, situace se zlepšila, ale před severočeskou justicí je stále množství práce.

Bylo potřeba vymyslet strategický plán a na jeho základě řízení zrychlit. Prvním cílem ale bylo odpracovat navršené množství případů a vytvořit si tím prostor pro další souzení. Na okresních soudech jsme tak nastavili podmínky, které umožnily soudcům skončit co nejvíce visících případů a dostat se tak k dalším. Horu problémů jsme tak okusovali z různých stran a různými cestami, aby se nám ji podařilo zdolat.

Benešová navrhne na nového šéfa Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla, Jan Sváček neuspěl

sinfin.digital