S dlužníky moc nezmůžeme, chtěl jsem jim zakázat vstup do obecní hospody, říká starosta Miletína

Lucie Havlišová, Češi v právu

Před šesti lety došla starostovi Miletína na Jičínsku Miroslavu Noskovi trpělivost s notorickými neplatiči. Kdo městu dlužil za poplatky nebo na nájemném, musel počítat s tím, že jeho jméno bude vidět na internetu nebo na vývěsce. Starosta si systém pochvaloval,  polovina dlužníků prý nakonec zaplatila. Úřad pro ochranu osobních údajů ovšem takový postup shledal jako nátlakový, v důsledku toho protizákonný a obci vyměřil pokutu. Starosta boj s dlužníky nechtěl vzdát a plánoval, že jim například neprodá dřevo z lesa, zakáže sedat na lavičky nebo zamezí vstup do restaurace, kterou Miletín spoluvlastní.

Jak se vám daří bojovat s dlužníky nyní?

Prvotně jsem to zkoušel tak, že jsem vyvěsil jejich jména na úřední desce, ale dostal jsem 10 tisíc pokuty. Došlo mi, že touto cestou to nepůjde. Proto jsme udělali tu věc, že neplatiči nyní nemají od Miletína žádné výhody. Obec například zadarmo rozváží svým občanům písek, drť, cement nebo jim půjčuje různá nářadí či přistaví kontejner, dlužníci ale mají smůlu. To samé, když přijdou a něco potřebují, tak já si je nechám zavolat a vyprovodím je. Aby si z nás někdo dělal srandu, mě prostě štve.

Vy jste zvažovali, že byste neplatiče nepouštěli do obecní hospody…

To by nakonec ztratilo smysl, protože do hospody stejně nemohou. Dluží i tam, to samé v infocentru. Oni čekají na dávky, pak to rozfofrují najednou, měsíc žijí na dluh a to se opakuje. Tím, že jsme jim služby na dluh zatrhli, už jich prakticky nevyužívají. Miletín má 940 obyvatel, mluvím teď zhruba o 30 z nich, to jsou dlužníci.

Chráněný účet by měl pomoci dlužníkům a ulevit zaměstnavatelům, říká jeho navrhovatel Feranec

sinfin.digital