Ústavní soudce Jan Musil pro INFO.CZ: Ke konci ledna rezignuji. Skončí po 15 letech

Jan Januš

20. 11. 2018 • 18:15

Soudce Ústavního soudu Jan Musil rezignuje k 31. lednu příštího roku na svou funkci. Musil dosud o svém zamýšleném kroku veřejně nemluvil, pro INFO.CZ jej nyní poprvé oficiálně potvrdil. Ústavní soud, který má celkem 15 členů, opustí po 15 letech, a to ze zdravotních důvodů. „Ano, je pravda, že jsem se rozhodl vzdát se funkce soudce Ústavního soudu tak, aby má funkce zanikla k datu 31. 1. 2019,” uvedl Jan Musil pro INFO.CZ.

„Důvody tohoto mého rozhodnutí jsou zdravotní - nehodlám je zde blíže rozvádět, nejsem k tomu ani povinen,” dodal.

Musilovi bylo letos v červenci 77 let a je tak nejstarším členem Ústavního soudu. Mimo toto těleso končí soudci již po dosažení 70. narozenin.

Jan Musil je profesorem trestního práva a uznávaným akademikem. V minulosti vedl Policejní akademii, ústavním soudcem jej poprvé jmenoval prezident Václav Klaus v listopadu 2003, druhý mandát zastává díky jmenování prezidentem Milošem Zemanem od 20. ledna 2014. U Ústavního soudu by tak mohl působit ještě více než pět let.

Své kroky jsem neposunul

Že hodlá Musil na svůj post rezignovat, uvedl již dříve prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Česká justice ještě dříve s odkazem na několik zdrojů uváděla, že Musil opustí svoji funkci již ke konci letošního roku, přímo ústavní soudce na její dotazy ale nereagoval.

Nyní je jasné, že se tak stane se až později, Musil však odmítá, že by z jeho strany šlo o posunutí tohoto ohlášeného kroku.

„To, že jsem svůj záměr rezignovat k datu 31. 1. 2019 dopředu oznámil panu předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému a panu prezidentovi Miloši Zemanovi, bylo motivováno ryze praktickými důvody – totiž vytvořit dostatečný časový prostor pro plynulé ukončení a předání mé dosavadní soudcovské agenty a pro výběr nového kandidáta na uvolněnou funkci; to vše si vyžaduje přiměřený čas,” vysvětluje pro INFO.CZ Jan Musil.

Rezignace platí hned druhý den

Rezignaci ústavního soudce předpokládá zákon o Ústavním soudu, který pro tento případ stanoví i jasná a přísná pravidla. Podle prvního odstavce paragrafu 7 platí, že: „Soudce se může své funkce vzdát prohlášením učiněným osobně do rukou prezidenta republiky. Brání-li mu v tom závažné okolnosti, může tak učinit prohlášením sepsaným formou notářského zápisu.”

Podle druhého odstavce pak: „Funkce soudce zaniká dnem následujícím po dni, v němž soudce učinil prohlášení podle odstavce 1 nebo v němž bylo prohlášení podle odstavce 1 prezidentu republiky doručeno.

Na tuto úpravu Musil ve své odpovědi pro INFO.CZ rovněž odkázal. Lze předpokládat, že využije prvního možného způsobu, tedy že tak u prezidenta Zemana učiní osobně.

Poté by měl prezident navrhnout Senátu kandidáta na uvolněné místo ústavního soudce. INFO.CZ již ví, o koho by mělo jít.

Ústavní soud ale bude patrně několik týdnů lehce oslaben, když u něj bude působit jen 14 soudců místo 15.

Kdo je Jan Musil?

 „Jan Musil (*1941) je absolventem Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci v roce 1963 pracoval jako právní čekatel a prokurátor na okresní prokuratuře v Šumperku, zabýval se problematikou kriminality mládeže. V letech 1960 – 1969 byl členem KSČ, z níž na vlastní žádost vystoupil.

Od roku 1967 pracoval jako pedagog na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde byl v roce 1985 jmenován docentem, v roce 1993 profesorem a posléze zastával funkci vedoucího katedry trestního práva. V letech 1992–1998 byl rektorem, poté do roku 2003 prorektorem Policejní akademie České republiky,” představuje profesora Musila přímo Ústavní soud.

SDÍLET