VÍME PRVNÍ: Zeman navrhne na nového ústavního soudce Aleše Gerlocha. Koho si drží v záloze?

Jan Januš

Prezident republiky Miloš Zeman by měl podle informací INFO.CZ navrhnout na uvolněné místo soudce Ústavního soudu profesora Aleše Gerlocha, současného prorektora Univerzity Karlovy, dřívějšího děkana její Právnické fakulty a také místopředsedu Legislativní rady vlády. Gerloch nechtěl tyto informace komentovat, potvrdil ale, že jeho jméno figuruje ve finálním výběru třech možných kandidátů. Podle informací INFO.CZ jde dále o předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru a místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu.

Podle informací INFO.CZ by měl být prezidentovou první volbou právě současný prorektor Karlovy univerzity Aleš Gerloch, který je respektovaným profesorem a advokátem. „Otázky tohoto typu nikdy nekomentuji,” uvedl na dotaz INFO.CZ prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Za Gerlocha se údajně mimo prezidenta Miloše Zemana staví jak řada členů Ústavního soudu, tak i další významní právníci.

Kdo je Aleš Gerloch?

Aleš Gerloch se akademicky věnuje zejména ústavnímu právu a teorii práva. Mezi léty 2006 a 2014 byl děkanem pražské právnické fakulty, jako prorektor má nyní na úrovni celé univerzity na starosti akademické kvalifikace. Dlouhodobě působí jako místopředseda Legislativní rady vlády. Letos kandidoval jako nestraník neúspěšně do Senátu.

Kolik trestných činů se točí kolem Andreje Babiše? Týden v právu komentuje Jan Januš

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital