VÍME PRVNÍ: Zeman navrhne na nového ústavního soudce Aleše Gerlocha. Koho si drží v záloze?

Jan Januš

20. 11. 2018 • 18:15

Prezident republiky Miloš Zeman by měl podle informací INFO.CZ navrhnout na uvolněné místo soudce Ústavního soudu profesora Aleše Gerlocha, současného prorektora Univerzity Karlovy, dřívějšího děkana její Právnické fakulty a také místopředsedu Legislativní rady vlády. Gerloch nechtěl tyto informace komentovat, potvrdil ale, že jeho jméno figuruje ve finálním výběru třech možných kandidátů. Podle informací INFO.CZ jde dále o předsedu Městského soudu v Praze Libora Vávru a místopředsedu Nejvyššího soudu Romana Fialu.

Podle informací INFO.CZ by měl být prezidentovou první volbou právě současný prorektor Karlovy univerzity Aleš Gerloch, který je respektovaným profesorem a advokátem. „Otázky tohoto typu nikdy nekomentuji,” uvedl na dotaz INFO.CZ prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Za Gerlocha se údajně mimo prezidenta Miloše Zemana staví jak řada členů Ústavního soudu, tak i další významní právníci.

Kdo je Aleš Gerloch?

Aleš Gerloch se akademicky věnuje zejména ústavnímu právu a teorii práva. Mezi léty 2006 a 2014 byl děkanem pražské právnické fakulty, jako prorektor má nyní na úrovni celé univerzity na starosti akademické kvalifikace. Dlouhodobě působí jako místopředseda Legislativní rady vlády. Letos kandidoval jako nestraník neúspěšně do Senátu.

Jeho jméno se v souvislosti s Ústavním soudem objevuje opakovaně, o jeho nominaci uvažovali už předešlí prezidenti České republiky Václav Havel a Václav Klaus.

Jako advokát často vystupuje před Ústavním soudem, jeho memorand využívají poslanci i senátoři, vyjadřuje se k těm nejsložitějším tématům spojeným s ústavním právem.

Rozhodovat se bude až příští rok

K nominaci Gerlocha na soudce Ústavního soudu by mělo podle informací INFO.CZ dojít příští rok. Má totiž vystřídat profesora Jana Musila, který hodlá k 31. lednu 2019 na svou funkci rezignovat. „Ano, je pravda, že jsem se rozhodl vzdát se funkce soudce Ústavního soudu tak, aby má funkce zanikla k datu 31. 1. 2019,” uvedl Jan Musil pro INFO.CZ.

Až po tomto datu patrně navrhne prezident Miloš Zeman Senátu Aleše Gerlocha jako kandidáta na uvolněné místo. Jméno nejprve tradičně projednává Ústavně-právní výbor a někdy i další výbory, poté o něm hlasují všichni senátoři. Pokud prezidentovi návrh posvětí, ten může kandidáta na ústavního soudce jmenovat novým členem tohoto tělesa.

Přesné datum, od něhož by mohl být Aleš Gerloch novým ústavním soudcem, tak nyní není jasné. Nejdříve by mohlo jít o 1. březen 2019, jako pravděpodobnější se ale jeví ještě pozdější termín.

Pokud Gerloch v Senátu uspěje, bude muset rovněž vyřešit řadu svých současných aktivit, například rezignovat na pozici prorektora Univerzity Karlovy.

Libor Vávra a Roman Fiala zůstávají v záloze?

Že je ve hře právě Aleš Gerloch a Libor Vávra, potvrdil prezident Miloš Zeman již dříve v televizi Barrandov. Naopak vyloučil jméno předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Podle zjištění INFO.CZ by měl být oním třetím mužem Roman Fiala, dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu, o němž se nedávno spekulovalo rovněž jako o možném kandidátovi na předsedu Nejvyššího správního soudu. Ani toto jméno Ovčáček nekomentoval.

Vzhledem k tomu, že se celé kolečko rozeběhne až po Musilově rezignaci v příštím roce, může se samozřejmě v předloženém scénáři ještě mnoho věcí pozměnit.

SDÍLET