Vládní zákazy může Ústavní soud řešit v řádu měsíců. Jde i o volby po Kuberovi, říká ústavní právník Preuss

Jan Januš

18. 03. 2020 • 07:30

Současná vládní opatření reagující na koronavirovou pandemii se mohou velmi rychle dostat před Ústavní soud, myslí si advokát Ondřej Preuss, který působí na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Mohou se na něj obrátit jak někteří opoziční politici, tak i jednotlivci s některými vlastními ústavními stížnostmi. Ústavní soud by podle Preusse mohl nařídit rovněž konání zrušených doplňovacích voleb do Senátu, vyvolaných úmrtím jeho dřívějšího předsedy Jaroslava Kubery. „Je však otázkou, zda by šel do takového střetu s výkonnou mocí,“ konstatuje pro INFO.CZ Preuss, který rovněž provozuje službu Dostupný advokát.

Jak z hlediska ústavního práva hodnotíte současná opatření vlády? Je v pořádku, že jsou takto zásadní omezení přijímána formou usnesení?

Nejsou rozhodně ideální. Již při vyhlášení nouzového stavu nebylo ihned jasné, jakých ustanovení krizového zákona, respektive omezení práv a svobod se přesně opatření dotknou. Nicméně nechtěl bych nyní žádná opatření vyloženě kritizovat, protože nemám veškeré informace a na kritiku bude dost času po úspěšném zvládnutí epidemie.

Je podle vás, právní optikou, opodstatněný zákaz volného pohybu osob?

Domnívám se, že ano, pokud nebude dlouhodobý.

Předpokládáte, že se současná opatření vlády dostanou až k Ústavnímu soudu?

Nelze to vyloučit, zejména pokud by trvala delší dobu.

Jak rychle a jakým způsobem by se podle vás k němu mohly tyto opatření dostat?

Domnívám se, že již v řádu měsíců a to jak abstraktním návrhem opozičních poslanců či senátorů, tak i ústavní stížností například ve věci nějakého bagatelního sporu, kde není možné odvolání. Napadá mne například i otázka odložení doplňovacích voleb do Senátu.

Co by na nich mohl Ústavní soud řešit?

Například u zmíněných voleb by Ústavní soud mohl nařídit jejich konání. Je však otázkou, zda by šel do takového střetu s výkonnou mocí. Zaznamenal jsem teď podobný spor stran amerických primárek ve státě Ohio, kde se ovšem guvernér brání rozhodnutí soudu dodržet.

SDÍLET