Bude Andrej Babiš odškodněn za délku vyšetřování kauzy Čapí hnízdo?

Václav Vlk

GLOSA VÁCLAVA VLKA | Je to týden od týdne takové, řekněme plíživě normalizační… Zvykáme si, v právu i ve společnosti, že když se něco obhájí strachem, tak se tomu zasmějeme a sklapneme podpatky. 

Minulý týden byl ve znamení rušení nařízení vlády. To největší obstaral Ústavní tribunál ve svém nálezu ohledně maloobchodu. Zde dlouze z odůvodnění: Ústavní soud si je dobře vědom toho, že na právní předpisy, vydávané v době vyhlášeného nouzového stavu, nelze klást stejné nároky jako za „klidného počasí“, tzn. není např. nezbytné vždy trvat na formalizované podobě důvodové zprávy. Současně však nelze připustit ani opačný extrém: situaci, kdy vláda dokonce ani v řízení před Ústavním soudem, kdy je již přezkoumáváno konkrétní krizové opatření, není schopna či ochotna uvést žádné relevantní a konkrétní důvody, proč je daný zákaz nezbytný, proč nelze vystačit s méně robustními zásahy do základních práv a v čem spočívá racionalita uvedených výjimek. Jakkoliv je totiž z povahy věci zřejmé, že některé z těchto výjimek jsou skutečně nezbytné (např. prodej potravin, léků nebo pohonných hmot), vyžaduje řada jiných výjimek přesvědčivé vysvětlení, ze kterého by teprve bylo patrno, že se ze strany vlády nejedná o nepřípustnou libovůli (např. navrhovatelkou zmiňovaná květinářství nebo prodejny zbraní a střeliva). 

Toto odůvodnění přitom není jen nezbytným podkladem pro přezkum prováděný Ústavním soudem, nýbrž také pro společenskou akceptaci, a tedy i legitimitu krizových opatření. O povaze přesvědčivosti se možno přesvědčit přímo na stránkách vlády. Květinářství je zásadní, stejně jako průmyslové haly. Politologové, epidemiologové, ekonomové to vysvětlí lépe než já. Zmohu se na pouhou poznámku opakování známého mlácení prázdné slámy, včetně obecných frází. Není odůvodnění, ale jen popsaný papír. Škoda ho…

Když už jsme u těch vysoce postavených soudů, nahlédněme do USA. Tamní Nejvyšší soud povolil vydání daňových přiznání exprezidenta Donalda Trumpa ke zkoumání prokuratuře. Otázkou je, o co jde. O vyšetřování toho, že fešák s přehazovačkou platil milenkám, aby o něm mlčely? Připomíná mi to úvahu, že se platí prostitutkám za to, že odejdou… 

V naší zemi je počet milenek či milenců brán vcelku jako sportovní záležitost, které se nikdo nediví, natož aby měla právní dopad, s výjimkou rozvodu, dělení majetku a boje o děti a výživné. Přesto bych bral tento postup jako inspiraci. Představme si, že švarný státní zástupce nařídí předložení daňových přiznání například Moniky Babišové…. A ty pak uniknou, jak je u nás ve zvyku, ze spisu záhadně ven. Tím se učiní alespoň v očích obecenstva právu za dost, a náš posun ke karikatuře demokracie bude dokončen. Mimochodem, myslíte že Andrej Babiš bude odškodněn za délku vyšetřování svojí kauzy? Podle konstantní judikatury Nejvyššího soudu i manuálu Ministerstva spravedlnosti k průtahům už má nárok.

Zatímco já zde mudruji nad světobornými, či snad státotvornými problémy, u brněnského soudu řeší všední život. Pachatel vlezl opilý do krámu, majznul druhého do hlavy flaškou, neměl roušku a byl v podmínce. Tak dostal 20 měsíců natvrdo. Spravedlivě! Protože to je úplně to samé jako ukrást pět rohlíků v nouzovém stavu! Přijde vám, že tu něco nesedí? Mně taky. Ale jde o Brno, kde to mají na Nejvyšší i Ústavní soud kousek. Třeba si to někdy pro procházkách v okrese, s respirátorem a při dodržování dvoumetrového rozestupu tamní soudní suita vysvětlí. Mám z toho všeho pocit, který nejlépe vystihuje tento novinový titulek: Začalo meteorologické jaro. Bude sněžit.

Tak hezký týden v „dočasném” lockdownu. 

sinfin.digital